T-Mobile odkryl na setkání s novináři některé své plány a očekávání pro rok 2013. Dozvěděli jsme se, že výstavba 3G sítě byla víceméně ukončena, LTE se letos spustí bez ohledu na výsledky aukce a očekává se velký rozmach virtuálních operátorů.
3G síť teď dává smysl
Pokrytí České republiky signálem sítě třetí generace je teď podle T-Mobilu dostačující. Pokrývat další oblasti už nemá obchodní smysl (jinými slovy: žije tam tak málo lidí, že by se investice do nových vysílačů jen tak nevrátily). Operátor se podle slov výkonného ředitele technologického úseky Franka Meywerka zaměří spíše na zrychlování 3G sítě, tedy spouštění technologie HSPA+ 42 a posilování páteřní infrastruktury.
Technický ředitel je také optimistický, co se týká výstavby sítě LTE. T-Mobile již minulý týden oznámil, že rychlou datovou síť čtvrté generace vybuduje ve spolupráci s čínskou firmou Huawei. Už v této tiskové zprávě přiznal, že při budování LTE sítě využije stávající frekvence původně určené pro GSM a 3G.
Podle Franka Maywerka nelze zatím předpokládat, jak bude skutečná síť LTE vypadat, vše závisí na nepředvídatelném výsledku aukce mobilních frekvencí. Je ale odhodlán spustit LTE v roce 2013 i v případě, kdy by se akce protáhla ještě déle. Může být úplně založena na již přidělených frekvencích nebo do větší či menší míry doplněna nově vydraženými frekvencemi. Vše je ale otázka kompromisu, na stávajících frekvencích například nedosáhnete tak velkých rychlostí a tak velké kapacity sítě. Ostatně, podívejte se na parametry LTE sítě vybudované na stávajících frekvencích v Mladé Boleslavi: LTE City.
Virtuálové ukousnou 1,5 milionu zákazníků
Ani Milan Vašina, generální ředitel T-Mobilu, nemohl výsledky aukce nijak komentovat, zakazují mu to mimo jiné i aukční podmínky. Kromě toho samozřejmě potvrdil, že výsledky aukce nelze v tomto okamžiku nijak předvídat. T-Mobile, stejně jako ostatní operátoři, se bude muset vypořádat s tím, jak bude frekvenční spektrum nakonec rozděleno.
Potvrdil ale, že další rozšiřování sítě 3G nelze očekávat, T-Mobile se zaměří na zvyšování rychlosti a všechny své síly upře na budování sítě LTE, k němuž dojde rozhodně ještě v tomto roce. Máme prý očekávat rychlý rozvoj pokrytí, tak jsme zvědavi. Poukázal také na vzrůstající důležitost datových přenosů, objem přenesených dat se jen loni zvýšil o více než 150 %. T-Mobile kromě instalace technologie HSPA+42 pracuje na posilování páteřní sítě, která (zjednodušeně řečeno) data přenáší mezi jednotlivými vysílači.
Vašina dále uvedl, že očekává velký zájem virtuálních mobilních operátorů. Po Blesk Mobilu, který odstartoval začátkem listopadu v sítí Telefóniky O2, se v průběhu ledna dohodly na spolupráci i společnosti T-Mobile a GTS. Spekuluje se přitom o řadě dalších virtuálů, svůj zájem už ohlásily společnosti Centropol a Voocal, dále mezi kandidáty figuruje vydavatelství Mafra, Česká pošta, obchodní řetězec Tesco nebo poskytovatel kabelové televize UPC.
Do pěti let by mohli virtuální operátoři podle odhadu Milana Vašiny obsadit až 15 % trhu, což představuje více než 1,5 milionu zákazníků. K tomu ale ještě vede dlouhá cesta, první virtuál, Blesk Mobil, má podle neoficiálních informacích po dvou měsících na trhu přibližně 120-150 tisíc zákazníků.