Operátor O2 má tento Samsung v nabídce a chlubí se jím v kampani na chytré telefony. Je suverénně nejlevnějším Androidem operátora, poskytuje rychlá data a Wi-Fi, takže sociální sítě budou stále pod kontrolou.
Samsung Galaxy Y a další chytré mobily od O2 už od 1 Kč, psali jsme v článku.
Samsung Galaxy Y se chce nejvíce zalíbit mladým uživatelům, řada Y dostala označení dle anglického Young. Z této řady pochází také QWERTY smartphone Samsung Y Pro, také najdete u O2; dalším mobilem řady je ještě Samsung Galaxy Y Duos. Galaxy Y samozřejmě mohou vlastnit i telefonisté, kteří nechtějí za mobil dávat hodně peněz a přitom vyžadují datové přenosy a s mobilem budou hlavně volat. Za přítomnost dat musíme výrobce pochválit, ovšem pohodlí při surfování, čtení e-mailů se na menším 3″ displeji moc zažít nedá. Platforma Androidu 2.3 nabídne záplatu na tento nedostatek v možnosti doinstalování spousty aplikací a her z Marketu, toho se bychom se u mobilu bez operačního systému nedočkali.
Konstrukce
Na produktových fotografiích vypadá Galaxy Y lépe než ve skutečnosti. První osahání hned prozradí, že čest máme s levným mobilem obaleným v plastu. I tak jsou tvary mobilu líbivé, mobil moc nenarostl a skvěle se schová v kapse či kabelce. Měří 104 × 58 × 12 mm a hmotnost se zastavila pod 100 g. Čelní plochu z podstatné části obsadil TFT kapacitní displej s rozměry 46 × 61 mm, krycí plast se dá snadno promáčknout, až se dělají duhová kola. Displej má rozlišení jen QVGA s viditelným rastrem, osobně jsem již navyklý na jemnější zobrazení, ale co v této cenové hladině asi naděláme. Jas displeje upravíte v nastavení, na maximum září dost a čitelný je i na venkovním světle. Automatické čidlo světla se nekoná, nechybí však čidlo vzdálenosti pro hovory, najdete vedle reproduktoru.
Pod displejem mobil ovládnete trojicí tlačítek, to prostřední slouží návrat na hlavní pohotovostní displej. Je zapuštěno mírně pod povrchem, prst se tak propadá do plastu, reaguje však v pořádku. Originální verze telefonu má toto tlačítko kulaté, u O2 koupíte se zaobleným. Postranní senzorová tlačítka slouží k zobrazení kontextové nabídky, pokud je dostupná a vpravo upotřebíte „vracečku“. Tlačítka nejsou bohužel nijak podsvícená.
Boky mobilu jsou tvořeny z poloviny zadním krytem, který tam přetéká. Vlevo budete ovládat hlasitost hovorů, vpravo je tlačítko zámku/zapnutí mobilu. Nemůže se nacházet na horní straně, tam se totiž nachází microUSB slot pod pružnou krytkou. Ta je k mobilu přichycena a uvolnit se dá třeba nehtem. V balení mobilu najdete příslušný microUSB kablík. K poslechu hudby budete potřebovat svá sluchátka, pak je zasunete do 3,5mm jacku, také nahoře.
Zadní kryt imituje kov, jde o barvený plast a od těla telefonu jej musíte vypáčit opět nehtem, příslušný prolis najdete na spodní části. Kryt po zmáčknutí tiše povrzává, ale nejde o nic neúnosného. Pod krytem pak sídlí 1 200mAh akumulátor, právě jeho kapacita stojí za pozornost. V mém případě mobil ustojí dva dny používání bez potíží a to jej moc nešetřím. Až pod baterkou se vkládá SIM. Za chodu můžete operovat s microSDHC kartou, jednu o kapacitě 2 GB dostanete s mobilem. Karta se zacvakne do slotu na pravé straně. Díky ní tak rozšíříte uživatelsky přístupných 155 MB vnitřní paměti.
Záda mobilu narušuje logo výrobce a čočka fotoaparátu. Vedle ní ještě na sebe zvukem upozorňuje reproduktor. U fotoaparátu chybí blesk a není divu, vždyť výrobce vestavěl jen 2Mpx snímač a tak by to bylo stejně zbytečné.
Hardware, systém
Dle specifikací v mobilu pracuje procesor s taktem 832 MHz a 253 MB RAM, k chodu hardwaru asi nemám připomínek. Mobil není žádný šnek, dokonce si můžete zapnout všemožné animované přechody mezi nabídkami a čekat na nic nebudete.
Výrobce vsadil na osvědčený Android 2.3 s grafickou úpravou TouchWiz. A tak se díváme na trojici pohotovostních displejů, ten první je primární. Z výroby na nich budete mít nasázeno několik zástupců, můžete s nimi různě hýbat a přemisťovat. Po přihlášení ke službám Google se vám mohou do mobilu synchronizovat kontakty, e-maily a obsah kalendáře. Další aplikace se doinstalují z Marketu, jen si vybrat ty nejvhodnější pro vás.
Widgety na displeji mohou být aktivní, typicky tohle platí pro předpovědi počasí. K určení polohy slouží vestavěné GPS, stejně jej využijete pro navigaci a orientaci v Google Mapách. Na pozadí pohotovostních displejů umístíte libovolné obrázky i animované tapety. Po uzamknutí telefonu displej zcela pohasíná a nové události zjistíte rozsvícením stiskem tlačítka zámku na boku. Drobná záložka napoví třeba o nové zprávě, po kliknutí se otevře rovnou ke čtení. Zamykací obrazovku efektně odsunete prstem. V nastavení displeje jsem našel anglické položky u nastavení obrázku zamykací obrazovky.
Zprávy, data, hudba
Psaní zpráv v editoru může probíhat na standardní klávesnici s rozložením QWERTY, v nastavení aktivujete rychlopsaní se Swype. Na malém displeji je umění psát oběma způsoby, trochu lepší je to po překlopení do horizontální polohy, snad s umělými nehty by to šlo vyťukávat lépe. Při psaní není pořádně vidět text, na který reagujete, zprávy se seskupují v konverzacích.
Dlouhým podržením středového tlačítka pod displejem se objeví seznam naposledy spuštěných aplikací a odkaz na správce úloh. Jedním dotykem tak ukončíte vše, co běží na pozadí, a máte volnější operační paměť. Seznam kontaktů ukazuje všechny dohromady, malý symbol napovídá, odkud se synchronizovaly. Při zadávání čísel na klávesnici se seznam filtruje a nabízí kontakty.
Datové přenosy využijete naplno v Social Hub, kam chodí aktualizace ze všech napojených účtů, řeč je o Twitteru, Facebooku, Googlu, Exchange. V testovacím telefonu se mi Facebook a Twitter nepodařilo rozchodit. Další data potečou do internetového prohlížeče se čtečkou RSS, surfovat se dá i naležato. Podporuje více oken, záložky, sdílení stránek. Zoomuje se tradičně tažením prstů. Na jedničku funguje hlasové vyhledávání v Googlu, pokud si telefon není jistý, nabídne více shod.
S mobilem se fotí bez hardwarové spouště v maximálním rozlišení 1 600 × 1 200 bodů. Autofokus tu samozřejmě chybí, rychlost fotoaparátu je slušná. Bez vložené karty se nedá fotit, vše se ukládá na ni. Fotit se dá bez zvuku spouště, k dispozici jsou režimy, regulace jasu i nastavení bílé. Fotky připomínají omalovánky bez ostrých hran objektů, na nouzové cvakání se použít dá i v interiéru. Snímky v paměti zabírají asi 0,6 MB.
Hudbu mobil čerpá také z paměťovky, je tu knihovna se seznamy skladeb a tříděním souborů. Připojená sluchátka zpřístupní volbu 5.1 efektu, jinak si hrajete přes hlasitý reproduktor. Jeho projev je průměrný, při položení mobilu na stole jej moc slyšet není. Přehrávač hraje na pozadí, ovládací prvky najdete ve výsuvné liště.
Ukázkové fotky
Koupit?
Jako první mobil na seznámení s Androidem se Galaxy Y může hodit. Když majitelé akceptují menší displej s QVGA rozlišením a s tím související nepohodlí při surfování a hlavně psaní zpráv, mohl by je Galaxy přemluvit. Líbit se budou malé rozměry a hmotnost, výrobce mohl přibalit špuntová sluchátka. Při poslechu hudby brzy vyčerpáte i kapacitu přibalené 2GB karty.
Technické parametry a funkce Samsungu Galaxy Y
- Rozměry a hmotnost: 104 × 58 × 12 mm, 98 g
- Operační systém: Android 2.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
- Displej: 3 palce (46× 61 mm), kapacitní, TFT LCD, 240 × 320 bodů, 256 tis. barev
- Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
- Procesor a paměť: 832 MHz, 253 MB RAM, 155 MB ROM, paměťové karty microSDHC, 2 GB v balení
- Organizační funkce: kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon
- Multimédia: 2Mpx fotoaparát
- Baterie: 1 200 mAh
- GPS: ano, A-GPS