Na základě analýzy anonymizovaných dat o pohybu zákazníků může T-Mobile přesně tvrdit, kolik lidí zůstalo doma, kolik přestalo dojíždět do práce nebo kolik je v Česku cizinců.
T-Mobile dodává anonymizovaná data o pohybu svých zákazníků do národního superpočítačového centra IT4Innovations na VŠB-TU Ostrava. Výsledky potvrzují jasný dopad vládních opatření a prudké zklidnění celé České republiky.
Za normálních okolností v průměrném dni 20 % obyvatel ČR vůbec nevyjíždí z místa svého pobytu. V době mimořádných opatření vlády se toto číslo zásadně zvýšilo a k pátku 20. března nevyjelo zhruba 34 % obyvatel. V sobotu 21. 3. to už bylo 46 % a v neděli 22. 3. celkem 47 %.
Mnohem více poklesly dojížďky do práce. Ty Atlas mobility rozpozná tak, že lidé opustili svou domovskou buňku a dojeli na místo své pravidelné dojížďky (typicky práce). Podle zjištěných údajů jezdí nyní do práce téměř o polovinu lidí méně, než standardně. V některých městech se jasně ukázal efekt dočasného uzavření velkých průmyslových komplexů: například v Mladé Boleslavi klesly dojížďky do práce o 72 %.
Čísla dojížděk do zaměstnání poklesla skokově po vyhlášení karantény 15. března. Naopak celková mobilita obyvatel v ČR klesá postupně – každý den o několik procent. Data ze sítě TMCZ potvrzují vylidňování center měst. Zatímco v běžném dnu na Václavském náměstí systém zaznamená téměř 70 000 SIM karet, nyní je to jen zhruba 15 000.