Co nového ve Windows Phone 8

V Česku se konečně prodává první WP8 telefon, HTC 8X. Je tedy nejvyšší čas prozkoumat novou verzi systému a zjistit, jaké inovace si pro nás vývojáři z Redmondu připravili. A je opravdu na co koukat, většina novinek posunula systém vstříc zářným zítřkům!

Hned na první pohled zjistíte, že domovská obrazovka vypadá tak nějak jinak. Zatím nevíte, čím to je, ale vejde se na ni více dlaždic a dojem už není takový, jako byste se podívali na neohrabané pětistránkové písmo žáka druhé třídy. Windows Phone 8 totiž přidaly jednu velikost ikon.

Podržením prstu na ikoně můžete přepínat její podobu mezi malým čtverečkem (vejdou se čtyři na řádek), velkým čtverečkem (vejdou se pouze dva vedle sebe) a obdélníkem (zabírá celou šířku displeje, na výšku je stejný jako velký čtvereček). Ne u všech dlaždic jsou ale povoleny všechny velikosti, vývojáři mohou některé varianty zakázat.

Dlaždice jsou i nadále tzv. živé, což znamená, že se na nich zobrazují nejrůznější informace. Obecně platí, že čím větší variantu dlaždice zvolíte, tím více informací vám bude ukazovat (např. informace v textové podobě namísto prostého čísla). To vítám, konečně si mohu nenáviděnou (protože neustále blikající) dlaždici Lidé zmenšit tak, že mě nijak neirituje.

Dlaždice můžete na domovské obrazovce přeskládat podle svého uvážení. Jinak je tomu v hlavní nabídce, do níž se dostanete buď tažením prstu po displeji doleva, nebo kliknutím na šipku umístěnou dole pod všemi dlaždicemi. V nabídce už jsou nainstalované aplikace seřazeny abecedně. Podržením prstu na libovolné z nich ji můžete proměnit v dlaždici a umístit na domovskou obrazovku.

Živé nejsou jen dlaždice, živá je i zamykací obrazovka. Různé aplikace na ní mohou zobrazovat vlastní informace, což se hodí třeba pro kalendář nebo Facebook. Zamknutý telefon se odemyká tahem prstu po displeji směrem dolů. Oproti starší verzi ale přibyla novinka, při pohybu prstu doprava se dostanete na Dětský koutek.

Zatímco odemčení můžete chránit heslem, u Dětského koutku k tomu není důvod. Tam můžete svým ratolestem povolit jen určité hry, určité skladby a určité aplikace. Nemusíte tak trnout hrůzou kdykoli jim váš telefon padne do rukou. Bez hesla se jinam než do Dětského koutku nedostanou, a tam (pokud nebudete chtít) nic závadného nenajdou. Samozřejmě, pokud jste zatím bezdětní, můžete dětský koutek vypnout (nebo použít pro přítelkyni).

O něco méně významnou změnou je doplnění české diakritiky na klávesnici, tedy pokud přepnete režim psaní z anglické klávesnice na českou. Windows Phone 8 také při psaní jakýchkoli textů našeptávají česká slova. Dávejte ale pozor, jsou s diakritikou, hrozí tedy zkracování SMS na třetinu.

Mimochodem, doručenky jsou i ve Windows Phone 8 tak nepoužitelné, jako byly ve WP 7.5. Dorazí totiž z jednoho univerzálního čísla označeného jako Mobilní operátor (řadí se tedy do jednoho vlákna) formou textové zprávy. Ve zprávě navíc není uvedeno jméno kontaktu, kterému jste zprávu poslali, ale jen telefonní číslo.

Nové Windows Phone konečně podporují Mass Storage, takže pro komunikaci s počítačem nepotřebujete program Zune (třikrát sláva). Na druhou stranu se nepřipojují jako nový disk, ale jako multimediální zařízení, takže je možnost práce s telefonem trochu omezena, ale opravdu jen trochu.

Pamatujete si ještě na obchod s aplikacemi Marketplace? Tak ten byl u příležitosti uvedení Windows Phone 8 přejmenován na Windows Phone Store. Jeho funkce umožňující bezplatně vyzkoušet většinu aplikací po omezenou dobu ale zůstala zachována.

Dlouho očekávanou změnou prošly mapy. Podklady nově poskytuje Nokia (resp. její mapová divize Navteq), takže jsou podstatně kvalitnější. Nově je také můžete stáhnout do telefonu a používat kompletně offline bez jakéhokoliv datového připojení.

Když už jsme u datového připojení, ve WP8 se objevila nejnovější verze internetového prohlížeče Internet Explorer 10. Stále má řadu omezení mobilní verze, stále nezvládá Flash, celkově je ale mnohem uživatelsky přívětivější a rychlejší.

Na závěr ještě několik informací o inovacích, které nejsou zase až tak vidět na první pohled. Windows Phone 8 podporují nový hardware, např. vícejádrové procesory, NFC nebo paměťové karty. Výrobci konečně nejsou omezeni jediným povoleným rozlišením displejem, nově mohou použít WP8 na telefonech s rozlišením až 1280 × 768 bodů.

Novináři (a jistě nejen oni) využijí možnost snadno pořizovat screenshoty (stlačením vypínacího tlačítka a ikony Windows). Mnoho uživatelů zase uvítá možnost posílat soubory přes bluetooth, pokud by jim z nějakého důvodu nevyhovoval všudypřítomný cloud Skydrive (kam lze mimochodem zálohovat i textové zprávy).

Pro vývojáře bude důležité, že jádro systému je postaveno na stejném kódu jako u stolních Windows 8. K dispozici také mají podstatně více API funkci pro vývoj vlastních aplikací. Když už jsme u aplikací, na WP8 poběží všechny programy vyvinuté pro starší verze Windows, naopak to ale neplatí.