Emporia Click: velmi velké véčko

Reklama

Telefony s véčkovou konstrukcí už jsou dnes velkou vzácností, o to více překvapí, že se k tomuto tvaru uchýlil zrovna výrobce, který se specializuje na seniorské mobilní telefony. Má Emporia Click šanci na úspěch, nebo bude zavržena jako nepraktická?

Rakouská společnost Emporia na český trh uvedla tři nové mobilní telefony. Věnovali jsme si jim v souhrnném preview, model Elegance Plus už jsme také otestovali. Emporia Click nabízí hodně podobných funkcí, teoreticky by lákadlem navíc mohl být fotoaparát a méně tradiční konstrukce.

Design

I přes véčkovou konstrukci není Emporia Click žádný drobeček, a to ani v zavřeném stavu. Rozměry 99 × 51 × 17 mm jsou spíše větší, u seniorského mobilu ale něco podobného určitě není na škodu. Mobil je ba naopak možná až moc příjemně lehký, plastová konstrukce zkrátka moc neváží.

Telefon se prodává pouze v jediné barevné kombinaci, kde je převládající barvou černá. Na přední straně ji narušuje výrazný lesklý pruh, který se dá použít jako nouzové zrcátko. V něm je zasazen objektiv fotoaparátu. Vnější displej na první pohled chybí, pokud vám ale zmeškáte hovor, textovou zprávu nebo je nízký stav baterie, rozsvítí se v lesklém pruhu příslušná ikonka.

Na rozdíl od Emporie Elegance nemá tohle véčko příliš mnoho bočních tlačítek, což beru jako jednoznačné pozitivum. Klávesy jsou jen čtyři, na každé straně dvě. Jsou také podstatně větší a mnohem lépe zpracované. Korekce hlasitosti je obvyklá, na pravém boku ale najdete svítilnu a spoušť fotoaparátu. Svítilna funguje jako na Emporii Elegance. Svítí, jen když držíte tlačítko. Jestli je zapnutý samotný mobil, není podstatné. Pro spuštění fotoaparátu musí být telefon otevřený, displej slouží jako hledáček.

Dobíjecí konektor najdete na horní straně, opět má tvar 3,5mm jacku. V balení u telefonu i tentokrát najdete dobíjecí stojánek, mobil se do něj dává v zavřeném stavu.

Zadní strana mnoho zajímavého nenabízí. Opakuje se zde pouze lesklý proužek z přední strany. Opět tu máme také nevýrazné černé nouzové tlačítko, pod baterii s kapacitou 1000 mAh se vkládá SIM karta.

Sundat zadní kryt je mimochodem hodně obtížné, takto dobře drží u málokterého mobilu. Pokud plánujete tento mobil věnovat babičce, kryt a SIM kartu raději nastavte sami.

Otvírání véčka má na starosti kloub, který zabírá něco přes polovinu horní strany. Během několikadenního testování se tvářil spolehlivě a nevydával žádné nepatřičné zvuky. Úplně pevný ale není, horní částí mobilu se dá pohybovat lehce do boků a těžko říct, jak na tom bude mobil třeba po roce užívání. Vyzkoušet můžete i rychlo otevírání, kdy stačí mobilem správně švihnout a horní kryt se díky dostředivé síle otevře.

Horní díl zůstává otevřený pouze v jediné poloze. Oproti části s klávesnicí je nakloněný vzhůru a lehce telefon převažuje.

Ovládání, klávesnice, displej

Po otevření mobilu asi nejprve začnete prozkoumávat klávesnici. Ovládací tlačítka se rozkládají na ploše více jak osm centimetrů na výšku, obsáhnout je všechny palcem tedy může být pro menší ruku problém. Skutečně luxusní prostor využila Emporia nejenom pro numerická tlačítka, nad ně ještě umístila tři klávesy pro přístup k oblíbeným kontaktům.

Kontextová tlačítka jsou jen čtyři. Potvrzení a rušení voleb má nadprůměrnou velikost, směrové šipky jsou ale opět nejmenšími prvky na celém ovládání. Jako obvykle to musím kritizovat, právě tyto klávesy totiž používáte na mobilu suverénně nejvíce. Na všechna tlačítka bez výjimky si pak budete muset chvíli zvykat, protože jsou trochu tužší. Na druhou stranu to má výhodu v tom, že žádné z nich rozhodně nezmáčknete omylem. Stejně jako u modelu Elegance Plus chválím perfektní podsvícení všech tlačítek. Doba se dá regulovat, světlo také můžete úplně vypnout.

Displej už bohužel takové nadšení nevzbudí. Mohl být určitě větší než jen 2,2“. Proti rozlišení 220 × 176 bodů nic nenamítám, ale pasivní technologie FSTN poměrně snižuje jeho čitelnost na slunci. A ještě jedna věc mi opravdu vadila. Na výběr sice máme ze dvou velikostí textu, přičemž to větší už je skutečně vidět skvěle, problém ale je, že se popisky na displej většinou nevejdou ani u menšího fontu. A rolování je neskutečně pomalé. V mobilech se celkem orientuji, takže většinu popisků jsem si domyslel, ale tento telefon je určen pro seniory, případně nepříliš technicky zdatné uživatele. A ti budou mít s předčítáním všech položek docela problémy.

Zdaleka nejideálnější situace nastane, pokud jim někdo zkušenější nastaví oblíbené funkce, ke kterým se dostanou horní šipkou, a do menu nebudou muset chodit příliš často.

Dlužím vám ještě podobu nabídky. Hlavní menu může mít formu ikonek srovnaných do dvou sloupců, nebo se rozhodnete pouze pro textové popisky. Menu se skládá jen ze šesti položek, pod Nástroji a Nastavením ale naleznete mnoho dalšího, takže se o Emporii Click určitě nedá říct, že by nenabízela žádné funkce.

Nabídka funkcí

Funkce v mnoha směrech kopírují Emporii Elegance Plus. Kontakty se dají ukládat do paměti telefonu nebo na SIM kartu. V prvním případě počítejte s kapacitou 500 záznamů. Znovu ukládáte jen jméno a číslo, přidat ale tentokrát můžete i obrázek. Ten se ale v adresáři neukáže, vidíte ho jen při vytáčení a vyzvánění.

Hlasitost při hovoru se dá korigovat na stupnici od jedné do šesti, ukazuje se vám i celková délka hovoru. Tu si ostatně prohlédnete i v registru hovorů.

V této Emporii už naleznete také klasické vyzváněcí profily. Jsou celkem čtyři a můžete u nich upravovat hlasitost zvonění, budíku, SMS i tóny kláves. Fungují také kombinace s vibracemi, které ale nejsou tak silné jako u modelu Elegance Plus. Škoda také, že se nedají přidávat nějaké vlastní tóny, alespoň malou paměť telefon mít musí kvůli ukládání fotek.

Textových zpráv se do paměti vejde maximálně 200. Opět zde narazíte na zajímavou funkci SMS Blacklist pro zablokování nevyžádaných čísel. Díky velkému displeji ve zprávě vidíte plných šest řádků textu (u menšího písma), psaní je ale díky tvrdší klávesnici a trochu pomalejším reakcím telefonu ne úplně pohodlné.

Díky podpoře základních datových přenosů GPRS a přítomnosti fotoaparátu se Emporia Click dočkala také multimediálních zpráv. Do telefonu se jich teoreticky vejde plná stovka.

U organizačních funkcí je na tom Click stejně jako Elegance Plus. Máme tu opakovaný budík, kalkulačku, upomínky a kalendář. Vše velmi jednoduché, ale dostatečně funkční pro občasné využití. Z podobných funkcí stojí ještě za zmínku nabídka automatického zapnutí a vypnutí telefonu nebo třeba úplná deaktivace nouzových hovorů.

Málem bych zapomněl na možnost focení. Zázraky ale nečekejte, jedná se jen o VGA rozlišení s možností vyvážení bílé barvy, vypnutí zvuku spouště a změny velikosti fotek. Tyto možnosti se trochu hloupě mění jen v nastavení, při pořizování fotek k dispozici nejsou. To vidíte jen procento volné paměti telefonu a zvolené rozlišení. Po pořízení čtyř VGA snímků zůstalo k dispozici ještě 96 % paměti.

Fotky mají k dispozici prohlížeč, nevidíte ale jejich náhled, pouze nic neříkající jméno snímku. Kromě MMS je z telefonu nedostanete, i když má Click k dispozici bluetooth.

Závěr

Véčková konstrukce má u Emporie Click jednu nespornou výhodu. Dokáže na sebe nalákat i uživatele, kterým se po těchto mobilech stýská a současná dotyková móda jim nic neříká. Pokud jim stačí zajímavá konstrukce a několik základních funkcí, neměli by mít s tímto telefonem žádné problémy. Na tužší klávesnici si po čase zvyknou, jen vnější displej se prostě nahradit nedá. Uvítal bych také trochu větší rychlost celého systému.

Technické parametry a funkce Emporia Click

  • Rozměry a hmotnost: 113 × 59 × 11 mm, 121 g
  • Operační systém: ne, 500 míst pro kantakty, 200 míst pro SMS
  • Displej: 2,2 palce, CSTN, 220 × 176 bodů
  • Datové přenosy: GPRS, bluetooth
  • Organizační funkce: Kalendář
  • Multimédia: VGA fotoaparát
  • Baterie: 1 000 mAh

Reklama