Huawei U8350 Boulder: mobil pro trpělivé (recenze)

Sympatické rozměry, tloušťka do 10 mm, širokoúhlý displej, QWERTY klávesnice. Huawei nevyniká hardwarovými parametry, miluje však veškerou komunikaci, ať už jej chcete trápit na Facebooku, jinde na internetu nebo ho potopíte do stovek SMS zpráv.

 

Huawei U8350 Boulder rozšiřuje nabídku několika levných telefonů s QWERTY klávesnicí a Androidem. Kdo jsou jeho konkurenti? Jde o Samsung Galaxy Pro Y, LG Optimus Pro a také HTC Chacha. Huawei se chce zalíbit ženám i mužům, jak jinak si vysvětlit černou i testovanou bílou barvu konstrukce. Za mobil se platí něco málo přes 3 000 Kč a to může být hodně zajímavý faktor ke koupi. Huawei patří mezi tzv. messengery, tedy telefony pro co nejsnadnější zadávání znaků a častou komunikaci přes zprávy, e-maily a sociální sítě. Všechny tyto činnosti zvládá dobře, obstojí v datových přenosech a dá se použít i pro focení.

Huawei U8350 Boulder lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Video z vybalování, obsah balení a ukázkové fotky Huawei Boulder najdete v našem videopreview. Tamtéž najdete ukázku rychlosti prostředí Androidu 2.2.

Klíčové vlastnosti

  • 115 × 63 × 10 mm, 112 g
  • Bílá nebo černá varianta
  • QWERTY klávesnice
  • Dotekový kapacitní 2,6″ QVGA displej
  • Procesor 528 MHz, 256 MB RAM
  • 3,2Mpx fotoaparát bez blesku a autofokusu
  • Android 2.2
  • Wi-Fi, GPS, 3G s HSPA, karty microSDHC

Konstrukce

Prodejní balení Huawei kromě mobilu obsahuje USB nabíječku, datový kabel a sluchátka s mikrofonem pro volání. Telefon jsme obdrželi perleťově bílý, určitě se mi líbí víc, než současně prodávaná tmavá varianta. Barva se týká jak klávesnice na přední straně, tak zadního krytu baterie. Bok mobilu obíhá stříbrný rámeček, který navazuje na střední část pod displejem. Matné provedení chválím, telefon se prostě nedá upatlat.

Telefon není nijak veliký, tloušťkou se vešel do 10 mm, jinak měří 115 × 63 mm. Dominantní roli hraje QWERTY klávesnice, jejíž drobná tlačítka jsou vyboulená, pro srovnání jsem telefon vyfotil s podobně řešenou Nokií E72. Tlačítka měří asi 6 × 6 mm a jsou natěsnána na sebe. Srovnala se do 4 řad, nedosahují spodního okraje, aby se na nich dobře psalo. Tmavé popisky v nečinnosti rozzáří modrobílé rovnoměrné světlo, při dobrém okolním světle popisky nejsou moc čitelné, ale dá se zvyknout.

Na klávesnici chybí české popisky, numerická tlačítka se soustředila v levé části a můžete je použít z pohotovostního stavu mobilu ihned pro volání a vytáčení z paměti mobilu. Klávesy s písmeny pak začnou rovnou psát do políčka Google vyhledávače.

Nad klávesnicí se ještě vešel pruh s tlačítky k ovládání Androidu. Nechybí tak Domů, kontextová nabídka, vracečka a lupa pro hledání. Tlačítka uprostřed ustupují kulaté čtyřsměrové klávese, nejde o točící se kolečko. Vnitřní obvod svítí stejně jako klávesnice, bohužel nefunguje pro upozornění na zmeškané události. Pokud byste chtěli mobil ovládnout ještě více tlačítky, v tmavém plastu čekají „sluchátkové“ červené a zelené.

Jelikož má mobil dotekový displej, dost možná tlačítka nikdy nepoužijete. Displej to ve výbavě „schytal“ asi nejvíce, jde o širokoúhlý kapacitní multi touch displej s velikostí 52 × 39 mm při rozlišení jen QVGA – 320 × 240 bodů. Jas displeje upravíte v nastavení, čidlo tu chybí. Čitelnost na slunci je slušná, jen ten obraz není nejjemnější. Viditelný rastr by mohl vadit, ale s přihlédnutím k ceně se to asi dá pochopit. Nad displejem zbývá jen reproduktor a musíme jít na boky.

Zatímco vlevo není zhola nic, vpravo upotřebíte ovladač hlasitosti. Spoušť chybí, fotí se středovým kulatým tlačítkem nebo virtuálně na displeji. Na horní straně zasunete rovný 3,5mm jack sluchátek do konektoru, stále připraven je pak microUSB a zámek displeje a klávesnice. Záda telefonu zaobleným tvarem připomenou kosmetické mýdlo, nicméně tady se vyjímá objektiv jen 3,2Mpx fotoaparátu a hlasitý monoreproduktor. Dioda chybí a pro doplnění dodávám, že snímač nemá autofokus.

Kryt na svém místě drží pevně a neprohýbá se, vůbec je konstrukce zdařilá a solidní. Kryt nutno vypáčit nehtem výřezem na spodní straně, pak se zpřístupní prázdný slot microSDHC karet. Kartu vyměníte za chodu, testoval jsem 16GB Verbatim a bez potíží. Až po vyjmutí 1 200mAh se dá vložit SIM.

Hardware, systém, funkce

Jak může být zřejmé dle příznivé cenovky mobilu, tento mobil míří ke spořivějším uživatelům. Řezalo se tedy i ve výkonu a to už může citelně vadit. Výrobce vložil do telefonu Android 2.2, jehož funkce samozřejmě postačují a po verzi 2.3 netřeba smutnit. Zvykat si je potřeba na nižší výkon procesoru s taktem 528 MHz a hlavně 256 MB RAM. Právě rychlost telefonu nepatří mezi nejvyšší, a tak si počkáme pár sekund na zobrazení nabídky widgetů na pohotovostní displej, na spuštění fotoaparátu atd. Pokud se s tímto smíříte, budete s Huawei spokojeni.

Kombinace doteků a tlačítek je hodně pohodlná a tak si Android pod svými prsty jednoduše ochočíte. Pohotovostních obrazovek můžete mít rovnou pět, a jelikož není displej zrovna rozlehlý, je třeba promyslet rozmístění widgetů a zástupců aplikací. Za pár chvil s telefonem zjistíte, že na jednom displeji máte sociální sítě, na druhém hodiny, pak nějaký kalendář a už musíte s místem šetřit.

Výsuvná informační lišta po vysunutí ukazuje 3 řádky údajů, takže budete rolovat. Všechny obrazovky doplníte o společnou tapetu, doporučuji statickou. Telefon se dá odemknout jen posunutím zámku na displeji, mezi obrazovkami se přepnete tažením do stran. Nelze rotovat stále dokola, musíte se vracet. V obou spodních rozích displeje tečky naznačují vaši polohu, také těmi se dá přepínat, rychlejší je to tažení. Pokud na tečkách podržíte prst, objeví se náhledy všech obrazovek, ale jsou opravdu malinkaté. Mezi widgety i displeji se dá listovat hlavní směrovou klávesou, však si uživatelé sami zvolí, co je nejrychlejší. Může to přijít vhod třeba v MHD při ovládání mobilu jednou rukou.

Hlavní nabídka na černém pozadí není v ničem zajímavá, podržením dostanete zástupce aplikace na pohotovostní displej, pokud tam máte volno. Zelené tlačítko pod displejem vyvolá registr hovorů, na záložkách pak máte kontakty, oblíbené, skupiny a sdružují se sem tzv. datové proudy s Twitterem a Facebookem (po jednom účtu). S telefonem se volá bez potíží, hlasitý reproduktor vyhrává trochu nevýrazně. Podržením klávesy Domů se ukáže nabídka naposledy spuštěných aplikací, nemusíte hledat na displeji ty oblíbené. Boulder obsahuje polohové čidlo, kromě pohotovostních displejů a hlavní nabídky se přetočí téměř vše. Někdy to vypadá dost komicky, třeba při psaní zpráv či surfování.

Jak si vede QWERTY klávesnice? Po testování samých dotekových mobilů to je určitě příjemná změna tisknout reálná tlačítka. Při psaní se v informační liště oranžovým symbolem ukazuje mód velkých písmen nebo normálního psaní, také se prozradí jazyk. Napovídání se slovníkem psaní ještě urychluje, font slovníku je hodně výrazný, navíc v oranžovém poli. Čeká tu také nabídka Smolíků, jednoho vložíte ihned tlačítkem u mezerníku vlevo. Přepínání kapitálek najdete na obou stranách mezerníku. Psaní speciálních znaků zajistí Alt vlevo, ten potřebujete pro napsání zavináče. Další symboly ukáže tlačítko Sym. Pozor, jeho podržením se telefon přepne do vibračního profilu a to i během psaní SMS. Při psaní je vidět 3 řádky textu, drobné symboly odpočítávají znaky a díly zprávy. Určitě potěší, že zadávání znaků do pole příjemců filtruje telefonní seznam a nabízí shody. Podobně se komunikuje přes editor e-mailů, kromě Gmailu uložíte i další schránky.

S Boulderem se podíváte na internet přes Wi-Fi nebo 3G sítě s HSPA. I když nebudete mít asi potíž najít rychlé připojení, zdržení čekejte při vykreslování grafiky. Podporují se záložky a více oken. Data využijí Google Mapy s českou hlasovou navigací, takže po dokoupení držáku tu máte malou autonavigaci.

Z dalších aplikací narazíte na záznamník, Youtube, poznámky. Pro poslech spustíte FM rádio a hudební přehrávač. Kvalita výstupu není prvotřídní, záleží i na sluchátkách. Galerie ukládá fotky i videa, z 3,2Mpx snímače dostanete barevné omalovánky s neostrými objekty. Však se podívejte sami na fotky nebo naši prezentaci.

Koupit?

Huawei U8350 Boulder naláká cenou i QWERTY klávesnicí. Pokud hledáte levný telefon pro pohodlné psaní s dobrou datovou podporou, nebudete litovat. Na psaní s dlouhými nehty se pro dámy moc nehodí, hodně uživatelů ohromí kombinace ovládání operačního systému jak tlačítky, tak na displeji. Když na Boulder nebudete moc spěchat, odmění se nejrůznějším rozšířením v podobě aplikací z Marketu a svobodným surfováním přes Wi-Fi.

Ukázkové fotky v plném rozlišení

Technické parametry a funkce Huawei U8350 Boulder

  • Rozměry a hmotnost: 115 × 63 × 10 mm, 112 g
  • Operační systém: Android 2.2, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 2,6 palce (52 × 39 mm), kapacitní, TFT LCD, 320 × 240 bodů, 256 tisíc barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 528 MHz, 256 MB RAM, 512 MB ROM, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon
  • Multimédia: 3,2 Mpx fotoaparát s autofokusem
  • Baterie: 1 200 mAh
  • GPS: ano, A-GPS