Kdo je kdo v aukci frekvencí

Reklama

Do aukce frekvencí se, jak už víte, přihlásilo celkem pět zájemců, přičemž finanční skupina PPF se nakonec rozhodla nezúčastnit. Podívejte se tedy, kdo se koncem roku popere o volné frekvence a vybuduje v Česku rychlou síť LTE.

I když ČTÚ zatím nevydal oficiální seznam účastníků, kteří splnili všechny podmínky, už z razítek na obálkách zjistil, kdo se do aukce přihlásil. Předně je to stávající trojka – Telefónica, T-Mobile a Vodafone. U nich nás asi účast nepřekvapí, i když porůznu naznačovali, že svou účast zváží, případně se budou bránit soudně (což skutečně udělala Telefónica). Frekvence na sítě čtvrté generace ale chtějí všichni, bez nich by ani náhodou nemohli vybudovat sítě LTE, o něž samozřejmě stojí.

Než se vrhneme na bližší zkoumání dvou nováčků, zastavíme se ještě chvilku u operátorů, jejichž účast se očekávala, nicméně k ní nakonec nedošlo. Řeč je samozřejmě o finanční skupině PPF, která byla silným hráčem v prvním pokusu o aukci (a kvůli jejíž finanční síle O2 napadá podmínky aukce). Pro tu je překážkou zákaz fůzování mezi účastníky aukce po dobu příštích patnácti let, což jen ukazuje na to, že její účast v aukci byla spíše spekulativní a konečným cílem je koupě některého ze stávajících operátorů.

Nezúčastnil se ale ani U:fon, u nějž se trochu čekalo, že bude chtít využít svou síť vysílačů jako základ nové sítě. Do aukce se nepřihlásil ani nikdo z velkých telekomunikačních hráčů, jako je třeba společnost GTS.

Dva nováčci na obzoru

Kromě stávající trojky se ale objevili dva nováčci, i když toto slovo by mělo být uvedeno spíše v hodně tučných uvozovkách.

Prvním z nich je Revolution Mobile, společnost vzniklá z PPF Mobile Services. Když se totiž PPF rozhodla, že se aukce nezúčastní, prodala svou dceřinou společnost jejímu generálnímu řediteli Tomáši Budníkovi. Ten působil nejprve ve firmě MobilKom (provozovatel U:fon), po jeho prodeji přešel právě do PPF Mobile Services a připravoval se na aukci. Spolu s ním zůstal v Revolution Mobile tým přibližně dvaceti zkušených lidí.

V tiskové zprávě, kterou Revolution Mobile rozeslal ke své účasti v aukci, jsou zmíněni dva finanční investoři, díky nimž je Tomáš Budník dostatečně silný, aby mohl soupeřit o volné frekvence. Okamžitě se objevily spekulace, že jedním z nich může být právě PPF, která si tak nechává případná zadní vrátka.

Velkou neznámou je ovšem firma Tasciane. Důkladným prozkoumáním obchodního rejstříku zjistíte, že se jedná o firmu založenou společností, která se na zakládání firem specializuje, nemá za sebou žádného dohledatelného majitele. Vznikla těsně před uzávěrkou přihlášek, doménu registrovala až po uzávěrce (jak si všiml na Lupě Jiří Peterka).

Tak nějak napůl se k ní přihlásila investiční skupina KKCG Karla Komárka. Ta ale v podstatě jen potvrdila, že podala přihlášku do aukce, ale o firmě Tasciane neřekla ani slovo. Tak teď můžeme spekulovat. Je Tasciane jen účelově založená firma, která dala razítko na obálku, aby zmátla konkurenci, nebo je to dceřiná společnost KKCG? Bude provozovat operátora pod tímto názvem, nebo ještě dojde k jeho změně? Nebo slouží jen k nátlaku KKCG na PPF (o jejíž neúčasti nejspíš do posledních chvil nikdo nevěděl) v nějaké vyšší hře?

Reklama