V poslední době se objevilo několik spekulací, které se týkaly prodeje dřívější mobilní jedničky Nokia. Mezi zájemci byly firmy ze všech tří stran oceánu. Prozatím ale všichni zúčastnění veškeré spekulace o koupi Nokie popírají.
Už před časem, když se do Nokie přesunul Stephen Elop, začaly prosakovat zprávy, že určitě připravuje finského mobilního giganta na převzetí Microsoftem. O Elopovi, dosud vysoce postaveném manažerovi Microsoftu, se dokonce hovořilo jako o trojském koni, který měl za úkol snížit cenu Nokie, aby za ni Microsoft nemusel platit příliš mnoho. Nutno říct, že své pověsti do značné míry dostál.
Jedním mocným škrtem pera zastavil výrobu relativně úspěšných mobilů se Symbianem, aniž by je měl čím nahradit. Teprve s odstupem mnoha měsíců začala Nokia uvádět na trh jednotlivé modely s Windows Phone, operačním systémem od Microsoftu. Cena akcií padala, zisky se proměnily ve ztráty. Dřívější mobilní gigant začal masivně propouštět, rozprodávat méně významné divize, dokonce i vlastní střechu nad hlavou.
The Wall Street Journal minulý týden informoval, že zástupci Nokie absolvovali několik schůzek se zástupci Microsoftu. Microsoft hodlal údajně koupit zbytek Nokie, aby měl ke svému operačnímu systému Windows Phone také dvorního výrobce hardwaru. Schůzky údajně nedopadly dobře, firmy se nedohodly na ceně. Obě firmy pak samozřejmě jakékoli vyjednávání popřely.
To ale není jediný zájemce o koupi jediného evropského výrobce. U příležitosti představení modelu Ascend P6 se nechal šéf čínské firmy Huawei slyšet, že zvažuje koupi Nokie, pokud ovšem Nokia bude chtít. Silácké řeči si Huawei může dovolit, aktuálně je třetí nejúspěšnější výrobce smartphonů za Applem a Samsungem. Aktuálně ale k žádnému prodeji nedošlo a uvidíme, jestli Huawei své sliby dotáhne do konce.
Ani první, ani poslední
Samozřejmě nevíme, jestli se Nokia nakonec prodá či nikoli. Pokud k prodeji skutečně dojde, bude to běh na dlouhou trať. Do transakce budou mluvit všemožné antimonopolní úřady, své k tomu určitě řekne i finská vláda, pro kterou je Nokia jedním z hlavních plátců daní. A to ani nemluvíme o tom, že případný prodej musí schválit alespoň velcí akcionáři obou firem.
Pokud k němu ale dojde, Nokia tím nejspíš nic moc nezíská. Peněz má ještě pořád relativně dost, telefony úspěšně vyvíjí i vyrábí, veškeré továrny přesunula do Číny, ani zde tedy není kde ušetřit. Nový vlastník tak může nanejvýš rozprášit finské vývojářské týmy, rychle opustit Windows Phone a začít vyrábět pod značkou Nokia třeba levné mobily s Androidem.
Co je důležitější, Nokia by nebyla ani první, ani poslední evropská značka. Podobný osud potkal Ericsson (vznik společného podniku Sony Ericsson, který po deseti letech vykoupilo japonské Sony), Alcatel (odkoupen čínským TCL, nyní se po mnoha letech odmlky pomalu vrací na trh) i Siemens (prodej mobilní divize čínské firmě Benq a následný ústup z trhu).
Nechme se překvapit a počkejme, s čím prezidenti a viceprezidenti velkých korporací vyrukují.