Motorola Defy Plus: odolný mobil s dobrou výbavou (recenze)

Snad to příliš nezakřikneme, ale vše nasvědčuje tomu, že se alespoň částečně vrací doba odolných mobilů. Po Xperii Active mají uživatelé na výběr nově i tuto Motorolu.

Stejně jako odolné telefony, ožívá i značka Motorola na našem trhu. Zatímco větší část loňského roku jen paběrkovala, ke konci se objevil výborný smartphone Motorola Droid Razr a teď tu máme další chytrý mobil s Androidem. Tak skvělý design a parametry jako Razr sice nemá, jeho výhody jsou ale jinde. Nabízí zvýšenou odolnost a navíc ještě solidní sbírku funkcí.

Telefon navazuje na původní model Defy. Rozeznat oba telefony podle vzhledu je ale takřka nemožné. Důležitou změnou je zrychlení procesoru a novější verze operačního systému Android.

Design a odolnost

Motorola Defy Plus vypadá z přední strany jako většina ostatních dotykových smartphonů dnešní doby. Když ale telefon vezmete do ruky, zjistíte, že výrobce musel udělat několik ústupků zvýšené odolnosti. Defy Plus rozhodně nepatří mezi nejtenčí mobily dneška, to ale od outdoorového mobilu nemůžeme očekávat. Naopak hmotnost je příjemných překvapením, v rukou nedržíte žádnou těžkou cihlu, v rámci smartphonů je hmotnost spíše podprůměrná.

Důležitější jsou v tomto případě masivní gumové krytky, které na levém boku chrání microUSB konektor a na horní straně audiokonektor. Z nechráněných ovládacích prvků najdete na pravé straně tlačítko pro úpravu hlasitosti (jedná se o jedinou podlouhlou klávesu), nahoře je to ještě zapínací tlačítko. Slouží současně pro „probuzení“ telefonu, přepnutí do tichého nebo letového režimu.

Že je telefon odolný, zjistíte nejenom podle krytek konektorů, upozorní na to i šrouby po bocích přístroje. Nemůžu si ale pomoct, připadá mi, že jsou spíše na efekt. Svůj nesporný význam má naopak způsob sejmutí zadního krytu. Nehtem vám to rozhodně nepůjde, nebudete ale potřebovat ani šroubovák. Kryt se odstraňuje jednoduchým posuvníkem. Motorola tomuto systému evidentně věří, protože žádný další ochranný prvek už pod pogumovaným krytem nenajdete. Hned už uvidíte baterii, pod ní se pak nacházejí sloty na karty microUSB a SIM.

Musím přiznat, že na mne telefon díky sympatickým rozměrům a jednoduchému sundávání krytu nijak přehnaně odolně nepůsobil.

Defy Plus ale slibuje odolnost podle normy IP67 a to už značí, že odolá vodě, prachu i pádům.

Přiznávám, že jsem nic z toho nevyzkoušel, telefon jsem slíbil vrátit v celku a funkční. Stačí ale chvíli pátrat na Youtube a najdete videa, kde jsou uživatelé podstatně odvážnější a Defy Plus testují. Telefon si ale bez potíží poradil i s dlouhým ponořením ve vodě.

Displej a hardware

Displej telefonu nepatří k nijak ohromujícím, určitě ale nemá ani podprůměrné parametry. Má velikost 3,7“ a rozlišení 480 × 854. Je určitě dostatečně jemný, problémy spíš budete mít s čitelností na slunci, kdy je nutné nechat podsvícení pracovat na maximální úroveň a ani tak to není žádná sláva. Určitě se mi líbí, že displej zabírá takřka celou přední stranu displeje, telefon tak zbytečně neroste v dalších směrech. Displej je také chráněn odolným Gorilla Glass, to ale najdete u spousty smartphonů, tady bych čekal něco víc, protože displej je určitě nejzranitelnější částí mobilu.

Pod displejem se nachází čtyři dotyková ovládací tlačítka. Podle toho, ve které ruce mobil držíte, budete mít mírné problémy palcem dosáhnout na krajní tlačítko. U vyhledávání se to ještě dá přežít, ale klávesa Menu je hodně důležitá a leváci budou mít potíže na ni dobře dosáhnout.

Nad displejem se kromě obvyklých senzorů nachází ještě informační dioda, která je rovnou tříbarevná a spolehlivě upozorňuje na zmeškané události.

Hardwarová výbava nabízí současný dobrý standard. Procesor TI OMAP má 1GHz frekvenci, hodnota operační paměti je 512 MB. Telefon ovládá všechny běžné datové přenosy, má GPS, bluetooth a 5Mpx fotoaparát. Fotky a hodnocení najdete zde. Podprůměrné je jen video s VGA rozlišením.

I když má Vodafone na svých stránkách uvedeno, že baterie má kapacitu 1700 mAh, na baterii jsem měl nápis 1500 mAh.

Baterie mne každopádně svou výdrží mile překvapila a i v průběhu intenzivnějšího testování jsem se dostával na dvoudenní výdrž.

Svůj podíl na tom dost možná má Battery Manager, který najdete v nastavení. Můžete mu určit, jakým způsobem se má baterie chovat, respektive jak úsporné budou datové přenosy a podsvícení.

Ovládací prostředí a funkce

Motorola Defy Plus nabízí v základu Android 2.3.4. Ovládacím prostředím není čistý Android, ale prostředí nazvané MotoBlur. Je trochu jiné než u konkurence, ale zdaleka největším nedostatkem je absence češtiny.

Pokud neovládáte anglický jazyk, Defy Plus není vhodný telefon pro vás.

Chybějící čeština vadí přinejmenším při psaní SMS, kdy vám telefon napovídá anglické výrazy.

Zamykací obrazovka nabízí kromě času ještě možnost ztlumení telefonu a pochopitelně odemčení. Pohotovostních displejů je rovnou sedm, kromě obvyklých widgetů máte k dispozici i slušnou nabídku přímo od Motoroly, konkrétně osmnáct widgetů. Jedná se o obvyklé věci, jako jsou oblíbené kontakty, poznámky, záložky internetového prohlížeče, přepínače sítí či přístup na sociální sítě. Vše velmi pěkně graficky zpracováno. Mimochodem, náhled všech obrazovek neprovedete obvyklým pinch-zoomem, místo toho posuňte prstem od spodu ke středu.

Systém ovládání telefonu se dá dobře pochopit už při pohledu na hlavní menu. To má totiž kromě mřížky ikonek ještě tlustý horní řádek, který nabízí další možnosti vztahující se vždy k dané nabídce. U kalendáře si tak třeba vybíráte, který vás zajímá (telefonní, z gmailu atd), nebo typ náhledu. U kontaktů zase z horní lišty přidáváte nový záznam, nebo můžete vyhledávat. Na úvod zmíněné hlavní menu přichází s filtrováním všech položek podle toho, jak jsou používané, nebo jestli jste je do telefonu stáhli z Android Marketu.

Kromě obvyklých funkcí najdete v telefonu i položky, které byste museli obvykle stahovat nebo kupovat v Marketu. Telefon nabízí lepší profily, má prohlížeč souborů, pěkně zpracovaný úkolovník, správce aplikací nebo jednoduchou fitness aplikaci. Ano, všechno se dá nahradit kvalitnějšími alternativami, ale zrovna Defy Plus je telefonem, který by si mohli pořizovat i uživatelé, kteří chtějí mít k dispozici kompletně vybavený přístroj.

Z Marketu jsem tak nakonec stahoval jen alternativní klávesnici, s tou původní jsem se bohužel nesžil a stále dělal zbytečně moc překlepů. Doporučuji také nějakou aplikaci s nabídkou zvuků a tónů. To, čím na sebe upozorňuje budík, mne ráno málem přivodilo infarkt. U kontaktů by vám také mohlo chybět větší propojení se sociálními sítěmi. Ty jsou vůbec řešeny trochu nešťastně. Na Facebook chybí samostatná aplikace, dostanete se na něj jen oklikou přes speciální program v telefonu, který ale zase vyžaduje přihlašovací údaje na Motoblur.

Internetový prohlížeč zvládá flashová videa, na složitějších stránkách se ale mírně zasekává. Text se automaticky nezalamuje podle aktuálního přiblížení, vše korektně funguje jen po dvojím poklepání, kterým ale neurčíte, jak moc se písmo zvětší.

Ikonka hudebního přehrávače umí víc, než byste čekali. Kromě poslechu hudby nabídne i rádio, hledání hudby na Youtube a vyhledávání interpretů na TuneWiki.

Závěr

Motorola Defy Plus stojí u Vodafonu necelých šest tisíc korun. To je velmi dobrá cena na telefon s odolnou konstrukcí a gigahertzovým procesorem. Největším konkurentem je Sony Ericsson Xperia Active, je ovšem o pár stokorun dražší (ale má i bohatší nabídku příslušenství). Defy Plus je pěkný mobil, pozor ale na chybějící češtinu, průměrné fotky a pro někoho možná lehce nezvyklé ovládací prostředí.

Technické parametry a funkce Motorola Defy Plus

    • Rozměry a hmotnost: 107 × 59 × 13 mm, 118 g
    • Operační systém: Android 2.3.4, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
    • Displej: 3,7 palce (82 × 46 mm), kapacitní, TFT LCD, 854 × 480 bodů, 16 milionů barev
    • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
    • Procesor a paměť: 1 GHz, 512 MB RAM, 2 GB ROM, paměťové karty microSDHC
    • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, prohlížení dokumentů Office, PDF
    • Multimédia: 5 Mpx fotoaparát, blesk, VGA video, přehrávání AVI
    • Baterie: 1500 (podle specifikací 1700) mAh
    • GPS: ano, A-GPS, digitální kompas
Motorola MB526 Defy + lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>