Nokia Asha 305 & 306: jedna bez Wi-Fi, druhá bez SIM [recenze]

Dvě sestry z rodiny Asha mají společné znaky – příjemný design, snadné ovládání, dotykové displeje a přijatelné cenovky. Model 305 je navíc dualSIM, Asha 306 má zase Wi-Fi. Pro kterou se rozhodnete vy?

Zajímavě vybavené modely Asha 305 a 306 patří k telefonům s cenou kolem 2 000 Kč. I tady Nokia ukazuje, že levné telefony dělat umí. Malé a lehké telefony koupíte v různých barvách, to je také zajímavý tip ke koupi. Asha 305 se prodává červená (na fotkách) a šedá, 306 je k mání modrá (na fotkách), šedá, stříbrná. Jediný rozdíl mezi telefony je ten, že 305 je dualSIM, má navíc slot SIM na boku pod krytkou. Asha 306 dostala navíc Wi-Fi, jinak jsou telefony shodné.

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Proč koupit Nokia Asha 305 & 306?

  • Nízká cena
  • Barevné provedení
  • Dotykový displej
  • Platforma Series40
  • 305 – dualSIM
  • 306 – Wi-Fi

Přehled telefonů Nokia Asha najdete v našem článku!

Nokia Asha 305

Rozměry: 110 × 54 × 13 mm, 98 g
Displej: 3″, 240 × 400 bodů, 65 tis. barev, TFT LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: 32 MB, 10 MB, ano
Data: GPRS EDGE
Další konektivita: microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 2 Mpx, video: QCIF
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Asha 305 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Nokia Asha 306

Rozměry: 110 × 54 × 13 mm, 96 g
Displej: 3″, 240 × 400 bodů, 65 tis. barev, TFT LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: 32 MB, 10 MB, ano
Data: GPRS EDGE Wi-Fi
Další konektivita: microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 2 Mpx, video: QCIF
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Asha 306 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce

Nokia prodává telefony, které lze hned použít. Potvrzuje to kompletní balení telefonů, kde v krabici najdete sluchátka, nabíječku s 2mm konektorem a k nemalé radosti i microSDHC kartu s kapacitou 2 GB ve slotu. Další investice tedy nejsou potřeba. Škoda jen, že sluchátka mají zahnutý 3,5mm jack, více by se hodil rovný.

Telefony jsou levné a tak i vypadají. Konstrukce je kompletně z plastu, příjemné oživení jsou lesklé spodní a vrchní části nad a pod displejem. Jinak je povrch zadního krytu matný. Hlavní roli tu samozřejmě hraje 3palcový displej s rezistivní technologií. Nejde tedy o přesnější kapacitní, to už by se cena telefonu šplhala výše. Ovládání tak nemusíte svěřit pouze prstům, ale třeba tužce apod. Většinou displej vyžaduje nějakou trpělivost, hlavně při rolovacích nabídkách, kdy se seznam rozjede velmi rychle a těžko se pak trefovat do položek. Rozlišení displeje je určitě vyhovující, na slunci na něm ale není vidět skoro nic. Při ovládání jsem ocenil hardwarová tlačítka pod displejem, jsou pouze dvě. Snadno se nahmatají a výrobce je zapomněl podsvítit. Zase se tedy šetřilo a v noci je musíte najít poslepu. Levým se zobrazuje správce hovorů, pravým se hovory končí a také slouží pro návrat na pohotovostní displej.

Levá strana je vyhrazena kartě microSDHC, v případě modelu 305 tu máme slot na SIM. Vše pod krytkami. Jinak se telefon ovládá i tlačítky napravo, konkrétně jde o hlasitost a zámek mobilu. Jsou efektně vypouklá, najdete je tedy snadno. Nahoře se pak připojují sluchátka a nabíječka. Do microUSB patří kabel pro spojení s počítačem, funguje Mass Storage. Zmíněný kabel si ale musíte dokoupit. Ze slotu se dá i nabíjet.

Zadní kryt obsahuje 2Mpx fotoaparát bez blesku a autofokusu, mřížka kryje hlasitý reproduktor. Právě ten musím pochválit, takhle hlasitý telefon se jen tak nevidí, až to trhá uši. Snímač chrání průhledný plast, je dobré jej před focením očistit. Kryt na těle drží pevně, po jeho vypáčení se dostanete k baterii s kapacitou 1 110 mAh a k vložení SIM pod ni. Kryt z druhé strany prozradí, že obsahuje černé pásky pro vyztužení a tak nepovrzává. Ještě poznámka k baterii, můžete se na ni v klidu spolehnout, mobil udrží v chodu alespoň tři dny.

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr