Nokia N95: mobilní královna s bystrým okem (retro)

Finský výrobce před pár lety strhnul pozornost mobilní veřejnosti uvedením telefonu s přelomovou výbavou i cenou. Vysouvací N95 si nebrala servítky s konkurencí, rázně vykročila kupředu se špičkovými funkcemi, skvělými rozměry a nepřehlédnutelnou cenovkou.

Na podzim roku 2006 se celý mobilní svět užasle díval na Nokii, která představila vysouvací model N95. Telefon s sebou přinesl řadu inovací, velký displej, čip GPS a praktickou vysouvací konstrukci. Nejvybavenější telefon, tak se před více jak 5 lety novinka nazývala. Řada majitelů na ni dodnes nedá dopustit, důkazem nechť je tato retrorecenze s živými fotkami fungujícího přístroje.

Nezapomněli jste na ostatní retromobily?

Focený telefon oddaně pracoval řadu let pro vytíženou manažerku, která ve volném čase relaxuje se zapnutou GPS v rámci geocachingu. N95 skloubila multimediální a volnočasové funkce s organizačními, za což samozřejmě vděčí Symbianu. V telefonu dodnes obstojí originální baterie, nepoškrábaný displej není důkazem nošení v pouzdru, nic takového. Výsuvný mechanizmus uvedeného kusu pracuje bezchybně, i když stále slyšitelně „plastově“ drhne; v poslední době však telefon odmítá zhasnout diodový blesk fotoaparátu, jak je vidět na fotkách. Nejen proto majitelka přešla na Nokii Lumia 710 a tak N95 odchází do mobilního důchodu. Na co budeme vzpomínat?

Barvy, ceny

N95 se od počátku prodávala ve dvou barevných provedeních, a to buď pískově nažloutlé, nebo švestkové fialové. Na fotkách se fialová blíží tmavě hnědé, i ve skutečnosti už moc fialovou nepřipomíná. Prodejní cena byla nasazena (snad) oprávněně vysoko a to na bezmála 23 000 Kč. Fakt, že telefon nahrazoval přenosnou navigaci a slušný fotoaparát, si hodně uživatelů uvědomovalo a N95 šla dobře na odbyt.

Konstrukce

Telefon je na výšku malý, vešel se do 10 cm, je to však malá „cihlička“ s tloušťkou 21 mm. Použité plasty navozovaly poněkud laciný dojem, přece jen šlo o hodně drahý stroj. Před koupí bylo dobré vyzkoušet vůli obou částí konstrukce, někde to mohlo být více i méně. Jelikož vysouvací mechanizmus nemá pružinu, tak manévrování s krytem závisí na síle prstů. V krajních polohách kryt s cvaknutím drží. Zadní část telefonu je potažena vrstvičkou gumy, která se za roky používání na exponovaných místech vyhladila; také pomalu zmizelo logo výrobce. Pod malým krytem se schovala menší 950mAh baterie.

Nokia se dala vysouvat dvěma směry nahoru i dolů. V prvním případě se objevila klávesnice s tlačítky docela natěsnanými na sebe, nahoře se pak zpřístupnila tlačítka přehrávače. Ten bylo samozřejmě možné obsloužit klasicky přes tlačítka pod displejem. Vysunutí aktivovalo modré podsvětlení bočních kláves – spoušť, galerie a hlasitost. K jejich stisku potřeba vynaložit určitý tlak.

Poněkud nešikovně se na levém vyskytuje 3,5mm jack sluchátek a současně i TV výstup (kabel byl součástí balení), po obou stranách hrály reproduktory pod efektními mřížkami. Vlevo ještě někdo mohl uplatnit infračervený přenos a ocenili jsme krytku microSD slotu. Paměť k dokoupení byla potřeba, jelikož vnitřní 160MB se zaplnila hned. Tlačítkové orgie se odehrály na horním krytu pod displejem. Nechyběla Symbianová „tužtička“, hovorová tlačítka, čtyřsměrové klávesa, vstup do menu, kontextové modré klávesy.

Displej nabídl solidní rozhled na 2,6″, což je přesně 40 × 53 mm, tahle velikost N95 umístila na první místo mezi chytrými Nokiemi. Rozlišení QVGA už nikoho neohromím nedotyková TFT technologie jakbysmet. Nad displejem ještě trůní čidlo světla a VGA kamera videohovorů.

Zadní straně dominuje fotoaparát Carl Zeiss s 5Mpx snímačem. Aktivní krytky byly v módě, po odsunutí bylo nutné pár sekund počkat, než se telefon přepnul na focení. Mobil se nabíjí 2mm nabíječkou a ještě tu máme starší miniUSB ke spojení s počítačem a přenos dat.

Funkce, parametry

Nokia N95 dostala Symbian S60 tředí edice s Feature Packem 1, s nímž hýbal procesorem s taktem 332 MHz a 64 MB RAM, přítomen byl 3D akcelerátor. N95 je doma v datových sítích GPRS, EDGE a Wi-Fi, rovněž 3G s HSPA. Systém nabídl dost pohodlí pro práci s multimédii, běžně se synchronizovaly e-maily, kontakty apod.

N95 byla prvním mobilem s 5Mpx snímačem na světě (že bychom to přirovnali k prvenství s 41Mpx Nokie PureView 808?)a tak si zasloužila zaslouženou pozornost. Fotilo se s namáčknutím spouště, vestavěný autofokus zvládl makrofotky, zklamáním byla velká komprese JPG s tím spojená degradace fotek. I tak N95 strčila do kapsy tehdejší 3Mpx Sony Ericsson K800i – retropohled jsme již vydali. S N95 jsme točili videa ve kvalitě VGA. Procházení Galerie s fotkami bylo zdlouhavé, tady hardwarový výkon moc nestíhal.

Pro GPS navigaci se mobil dal také využít, i když tu pár nedostatků bylo. GPS modul se umístil pod klávesnici a tak pro zlepšení příjmu sloužilo vysunutí krytu. Nejdříve se za navigaci platilo, pak jsme se dočkali všeho zdarma. V autě mobilu vyhovovalo umístění pod sklem v držáku.

Pokračování legendy

Rok po N95 se na trhu objevila tmavá N95 8GB jako vylepšená nástupkyně. Dočkali jsme se lepší výdrže díky 1 200mAh baterii, ještě většího displeje na 2,8″ a rovnou 8GB vnitřní paměti. Přišli jsme o možnost paměťových karet a mobil ztěžkl o 8 g. Novinka dostala černé kryty a dostala 128 MB RAM. Atraktivní telefon se opět zařadil na špičku jako nejvybavenější přístroj na trhu.