Opakování: co je roaming a kde platí eurotarif

Reklama

Český telekomunikační úřad vzhledem k blížícím se prázdninám a dovoleným připomíná, že ne všude můžete volat tak výhodně, jak jste zvyklí v Evropské unii.

Předně je potřeba ujasnit si několik pojmů a typických situací. Pokud sedíte doma na gauči a voláte na české číslo, voláte za cenu volání do Česka. Je vám přitom jedno, jestli se dané číslo zrovna nachází v Praze nebo na Kanárech. Pokud voláte řekněme na číslo německé, jedná se o volání do zahraničí.

Pokud sami opustíte pražský či brněnský gauč a vyrazíte za hranice, stává se vaše volání voláním roamingovým. Bez ohledu na to, jestli voláte domů na gauč nebo na české číslo nacházející se v cizině, operátor vám naúčtuje jako za volání v roamingu. Specifikem zahraničních pobytů je placení za příchozí hovory. Vzpomeňte si na úvodní situaci pražský gauč-české číslo na Kanárech. Majitel gauče platí jen českou sazbu, někdo musí uhradit rozdíl, a tu si operátoři vezmou právě na příjemci hovoru.

Tohle základní schéma příjemně narušuje regulační snaha Evropské unie. Díky ní totiž v zemích EU nemůžete za používání mobilu platit více než doma. Tím pádem jsou příchozí hovory zdarma (stejně jako v Česku) a odchozí za stejnou cenu, včetně uplatnění volných minut. Všichni operátoři musí nabízet (a automaticky aktivovat) tzv. eurotarif, který tyto podmínky splňuje.

To jim nijak nebrání v nabízení jiných tarifů, které mohou být v některých zemích nebo některých službách výhodnější, nebo mohou zahrnovat výhodnější ceny i pro země mimo Evropskou unii. Tam totiž evropské výhody neplatí a můžete být nepříjemně překvapeni, na kolik tam volání do Česka přijde.

Je proto více než doporučené, abyste se před výjezdem do ciziny zaměřili na své nastavení roamingu a v případě potřeby si aktivovali vhodnější tarif nebo například dokoupili datový balíček pro dano zemi pobytu.

Reklama