Trend doby je jasný. Dobrý telefon musí mít dotykový displej. Co ale dělat v případě, když mobil s takovým ovládáním prostě nechci? Mám šanci sehnat kvalitní náhradu, nebo jsem přinucen ke kompromisům? Zkusili jsme najít pět telefonů, které neudělají ostudu, i když dotykový displej nenabízejí.
Nokia E72
Nokia E72 není žádný mobilní nováček, vždyť se prodává už přes dva roky; přesto jen těžko najdete vybavenější přístroj bez dotykového displeje. Telefon má starší verzi Symbianu, ve spoustě ohledů se ale jinak dnešním smartphonům vyrovná. Má rychlá data včetně Wi-Fi, podporuje paměťové karty, nechybí ani GPS. Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx a má i autofocus. Jen VGA video už dnes vyšlo z módy. Ohrnout nos byste mohli nad 600MHz procesorem a 128 MB RAM, na provoz systému ale tyto hodnoty rozhodně dostačují. Bez dotykového displeje ani nevadí úhlopříčka 2,4“. Rozlišení 240 × 320 bodů už je potom odpovídající. Vzhledem ke stáří mobilu zaskočí poměrně vysoká cena, evidentně ale svědčí o tom, že tento mobil pro Nokii zůstává důležitý.
Sony Ericsson Hazel
Sony Ericsson Hazel přidává k absenci dotykového displeje i chybějící operační systém. Také už se ale nejedná o žádného nováčka a po ukončení prodeje jej asi výrobce jen těžko nahradí vylepšeným modelem s podobnou charakteristikou. O ovládání se tentokrát stará výsuvná klávesnice. Telefon je sice starší, disponuje ale 5Mpx fotoaparátem a VGA videem. Na nováčky neztrácí ani díky podpoře GPS, jen bez operačního systému nebude tak snadná instalace jakékoliv aplikace. Výrobce se u tohoto mobilu chlubí i jeho ekologickým zaměřením, je totiž vyroben z recyklovaných plastů a má úspornou nabíječku. Pozor byste si měli dávat na menší displej (jen 2,6“) a vyšší hmotnost 120 g.
Blackberry Curve 9360
Značka Blackberry není u nás nijak zvlášť oblíbená, přitom tyto telefony nabízejí velmi zajímavý operační systém s pravděpodobně nejpodrobnějším nastavením všeho možného. Tento přístroj už má novější verzi operačního systému 7.0. QWERTY klávesnice se ovládá výborně, telefon má rychlá data a vzhledem k velikosti displeje (2,44“) výborné rozlišení 480 × 360 bodů. Ve výbavě tentokrát nečekejte žádné kompromisy ani v jiných oblastech. Procesor a paměť možná papírově vypadají slabší (800 MHz a 512 MB RAM), bohatě ale na systém stačí. Pochválit musím nízkou hmotnost, jen kapacita baterie 1000 mAh vyvolává trochu pochybnosti o výdrži telefonu.
Samsung S5610
Samsung S5610 je skvělou ukázkou, jak by před několika lety vypadal luxusní a stylový mobil. Přístroj má na sobě kovové prvky, hmotnost se přitom vešla do 100 g. Ovládání je stará klasika s čtyřsměrným ovladačem a kontextovými tlačítky. Klávesnici tvoří jeden blok, tlačítka moc oddělená nejsou. Displej má velikost 2,4“ a rozlišení 240 × 320 bodů. Škoda, že vysoká úroveň designu se nepřenesla i do funkcí. Zde se bohužel musíme smířit s kompromisy. Zdaleka největším prohřeškem je chybějící Wi-Fi, nikdo by se určitě nezlobil ani kvůli přítomnosti GPS. Telefon sice chybějící výbavu omlouvá nižší cenou, vybavenější a dražší verze by se ale na trhu určitě neztratila.
Nokia C5
Nokia C5 patří k nejlevnějším telefonům s operačním systémem Symbian. Má výborné rozměry a velmi nízkou hmotnost. Výrobce se nejvíce chlubí hlasovou navigací, pozor ale na její praktickou použitelnost na 2,2“ displeji s rozlišením 240 × 320 bodů. Telefon existuje i ve verzi C5 5MP, která nabízí vyšší rozlišení fotoaparátu (5 Mpx místo 3 Mpx) a vyšší hodnoty pamětí. Oba telefony shodně podporují paměťové karty, v datových přenosech ale budete postrádat Wi-Fi. Cenově se obě verze takřka neliší.