Nejrůznějších alarmů je na trhu celá řada. Ne všechny jsou ale tak pěkně propojitelné s chytrým telefonem jako alarmy od Yale. Ty lze navíc kombinovat s dalšími chytrými produkty téhož výrobce.
Výrobcem alarmu je Assa Abloy, která je zodpovědná také například za chytré zámky, které lze odemykat otiskem prstu nebo zadáním PIN kódu a plně spravovat přes mobil. Domácí alarmy Yale prodává v řadě různých balení, která jsou doplněna o různé typy čidel a doplňků. Námi testovaná varianta nese název Yale Smartphone Alarm SR-3200i a stojí asi 14 500 Kč.
Hlavní součástí je tzv. Smart Hub, zabezpečovací ústředna čtvercového půdorysu. Tu je potřeba připojit k elektrické síti i internetu. Smart Hub má sice interní baterii, ta ale slouží jen jako záloha, kdyby došlo k výpadku napájení. To je samozřejmě důležité, aby se lupič nedostal do vašeho bytu jednoduše tím, že na chodbě vyhodí pojistky.
Aplikace vládne všem
Ještě než zapojíte do zásuvky Smart Hub, stáhněte si do mobilu bezplatnou aplikaci Yale Home. Do ní musíte zadat všechny údaje o sobě jakožto správci alarmu, zejména mobilní telefon a e-mail. Kromě toho také samozřejmě i informace o alarmu, konkrétně sériové číslo ukryté pod plastovým štítkem na spodní straně Smart Hubu.
Jakmile se Smart Hub připojí k internetu a instaluje všechny důležité aktualizace, budete ho moci z aplikace ovládat. Jako první věc samozřejmě budete chtít přidat všechna potřebná čidla. K tomu slouží dvě funkce, jedna otestuje, zda jsou čidla funkční, což vám pomůže správně odladit jejich umístění v rámci bytu. Druhá pak už přidá čidlo do systému.
V aplikaci můžete nastavit dva bezpečnostní okruhy. Do jednoho spadají čidla, která chrání dům před vniknutím cizí osoby, tzn. hlavně vstupní dveře a přilehlé prostory. Tento okruh můžete mít zapnutý, když jdete třeba spát. Druhý okruh pokrývá celý byt a můžete ho zapnout, když odcházíte do práce nebo do školy.
Čidla všeho druhu
Každé čidlo má na sobě kontrolní tlačítko. Jakmile v aplikaci vyvoláte jednu z výše zmíněných funkcí a stisknete toto tlačítko, čidlo se pokusí připojit ke Smart Hubu.
Čidla mohou být různého druhu. Ve výše zmíněné verzi balení najdete dva dveřní či okenní kontakty, jedno pohybové čidlo, jedno pohybové čidlo s kamerou a jeden dálkový ovladač s klávesnicí. Celkově lze ke Smart Hubu připojit až dvacet čidel, v nabídce jsou nejrůznější kamery nebo sirény, ale také spínané zásuvky, které vám umožní z mobilu zapnout kupříkladu kávovar těsně před tím, než přijdete z práce.
Dveřní kontakt je tvořen dvěma částmi, jednu připevníte na zárubeň, druhou na dveře. Jakmile se tyto dvě části od sebe vzdálí (např. někdo otevře dveře nebo okno), čidlo vyšle signál a Smart Hub vyvolá alarm. Pohybová čidla samozřejmě snímají prostor před sebou. Poplach vyvolají v okamžiku, kdy se před nimi objeví nějaký pohyb. (Pozor si dejte zejména na domácí mazlíčky.)
Jak čidla vhodně rozmístit? Nejdůležitější je chránit vstupní dveře, tudy chodí lupiči nejčastěji. Doporučujeme instalovat dveřní čidlo a pro případ, že by lupič dveře rozbil bez otevření, tak i pohybové čidlo naproti dveřím. Další dveřní čidla by měla být umístěna na oknech, pokud bydlíte v nižších patrech.
Poblíž dveří by pak měla být klávesnice umožňující alarm hned po příchodu domů vypnout. Naopak centrála Smart Hub by měla být až někde hlouběji v bytě, aby ji lupič nestihl rozbít dřív, než vyvolá poplach. Výrobce doporučuje i prostor okolo Smart Hubu ochránit pohybovým čidlem.