Samsung Galaxy Chat: klávesnice s Androidem 4 [recenze]

Mobilních telefonů s operačním systémem a klávesnicí je v současnosti hodně málo. Každá novinka tak má velkou šanci zaujmout výraznou skupinu uživatelů, kteří prostě chtějí psát pohodlněji než přes displej. Galaxy Chat k tomu přidává i aktuální Android 4. Bohužel se ale najde i řada nedostatků.

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, hardware, displej, klávesnice
  2. Systém, prostředí, funkce, multimédia, závěr

Chcete smartphone s klávesnicí? Samsung Galaxy Chat je jednou z mála současných možností. Navíc se jedná o docela levný mobil. V tomto případě by to ale mohl být i jeho nedostatek, kdyby nabídl bohatou výbavu, konkurenci by neměl prakticky žádnou. Galaxy Chat současně také jedno tabu boří. I když nestojí ani 4 000 Kč, rovnou nabízí aktuální Android 4, který se u levných mobilů prakticky nevyskytuje.

Design, rozměry

Telefon si můžete pořídit v černé a bílé barevné variantě. Přítomnost klávesnice pod displejem rozhodně neznamená, že dostanete nějaké velké pádlo, Galaxy Chat má totiž menší displej. Levnější cenovou hladinu potvrdí plastová konstrukce, která se ovšem tváří celkem spolehlivě.

Na počátku mi trochu vadilo, že telefon nemá zapínací tlačítko na horní hraně, jak jsem zvyklý z většiny jiných mobilů. Musíte prstem hmátnout na pravý bok. Zapínací tlačítko je trochu více zapuštěné než klávesy hlasitosti, s trochou tréninku si na to ale brzo zvyknete.

Pozitivně hodnotím, že na telefonu zůstává jen minimum otisků prstů a to včetně lesklého proužku po obvodu přístroje. Matná jsou i záda tohoto smartphonu a bohužel také ničím zajímavá. Pro pohodlnější držení by se možná hodilo, kdyby zadní plocha nebyla tak hladká.

Uživatelský komfort naopak podporuje snadnější výměna paměťové karty, kdy stačí odstranit zadní kryt.

Hardware, displej

Hardwarové parametry se dají do jisté míry omluvit nízkou cenou, opravdu vám ale nesmí vadit kompromisy. Procesor bohužel úplně nedostačuje, telefon má pomalejší reakce, místy se viditelně zadrhává, zkrátka žádný rychlík. Hodnota operační paměti je přitom i pro Android 4 určitě dostatečná.

Samsung Galaxy Chat

Rozměry: 119 × 59 × 12 mm, 120 g
Displej: 3″, 240 × 320 bodů, 262 tis barev, TFT LCD
Procesor, systém: 850 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 2 Mpx, video: QVGA
Podrobné specifikace
  Aktuální cena Samsung B5330 Galaxy Ch@t v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Mobil má samozřejmě rychlá data nebo GPS, naopak mu chybí NFC, ale ani to asi nikoho nepřekvapí. Nemilou zprávou by ale mohla být nižší kapacita baterie, ve výdrži mohl Chat porážet výkonnější smartphony, vychází s nimi ale zhruba nastejno.

Nic světoborného nenabízí multimediální výbava, podobné specifikace bych naopak očekával od ještě mnohem levnějšího mobilu.

Opravdovým problémem telefonu je ale jeho displej. Na papíře vypadá kombinace úhlopříčky 3“ a zvoleného rozlišení docela v pořádku, v praxi ale příliš spokojeni nebudete. Alespoň pokud jste někdy mohli aspoň chvíli používat jakýkoliv mobil s vyšším rozlišením. Displej Galaxy Chat je jednoduše hrubý a to není jeho jediný problém. Bojuje také s podivným barevným nádechem, při náklonu se navíc projeví špatné pozorovací úhly. Tentokrát opravdu marně hledám nějakou vysloveně pozitivní vlastnost, kterou by se displej mohl chlubit. Snad jedině možnost zvětšení textu, to je ale spíše záležitost systému než displeje samotného.

Klávesnice

Třicet sedm tlačítek klávesnice se muselo vejít do prostoru zhruba 5,5 × 2,5 cm. I z toho je myslím jasné, že klávesy jsou skutečně malé. Problém se dá většinou vyřešit tak, že jsou tlačítka vždycky trochu zašpičatělá, takže mezi nimi najdete alespoň minimální prostor, který usnadňuje hmatovou orientaci. Galaxy Chat je ale jiný. Tlačítka jsou plochá, což výrazně ztěžuje vaši snahu stisknout vždy jen to správné. Podobný styl klávesnice mi vždy vyhovoval, u Chatu jsem ale dělal více překlepů než jindy. I tak je ale psaní pořád pohodlnější než jen přes displej a menší dětské prsty se s celou situací myslím srovnají velmi rychle.

Tlačítka klávesnice zůstávají podsvícená včetně sekundárních symbolů, dobu osvětlení si můžete nastavit. Sekundární znaky píšete s pomocí Alt v levém rohu, písmena s diakritikou ale mezi nimi nehledejte. Pro jejich napsání stačí déle podržet vybraný znak.

Na klávesnici se ještě vešlo místo pro dvě tlačítka, kterým můžete nastavit libovolnou funkci. Nacházejí se vpravo dole, primárně fungují pro vstup do Galerie a k rádiu. Větší z tlačítek navíc při určitých situacích může sloužit k zadávání hlasového záznamu.

Kapitoly recenze

  1. Design, rozměry, hardware, displej, klávesnice
  2. Systém, prostředí, funkce, multimédia, závěr