Určitě se vám to už stalo. Slyšíte v rádiu nějakou dobrou písničku a zajímalo by vás, od koho je. Když máte v telefonu některou z těchto aplikací, existuje šance, že skladbu i interpreta pozná. Dokáže to ale rychleji Shazam nebo SoundHound? A nepletou se občas? A poradí si i s českými interprety?
Jen aby bylo jasno hned na začátku. Aplikace existují i ve verzích pro iOS, Symbian a SoundHound najdete i na Windows Phone. Většina funkcí je shodná pro všechny tyto platformy a stejné to pravděpodobně bude i u úspěšnosti rozpoznávání hudby. Srovnání jsem ale zkoušel na systému Android, a proto chci vztáhnout výsledky především k němu.
Aplikace se mi nechtělo kupovat a tak jsem stáhl jejich freewarové varianty. Obtěžovaly reklamou, ale jinak fungovaly korektně. A výsledky? Zkoušel jsem cca. třicet skladeb, a oba programy se shodly ve svých znalostech i neznalostech. Co znal jeden, znal i druhý, nebo písničku neznal ani jeden program. Neznalost se bohužel týkala především českých interpetů, tam aplikace poznaly jen jednu píseň z pěti. Ne, na českou hudbu rozhodně specialisté nejsou.
Jak to bylo s rychlostí? S přehledem zvítězil Shazam! Pomalejší byl jen ve dvou z šestadvaceti případů. Časové rozdíly ale nebyly nijak propastné. Pro pořádek uvedu, že jsem vždy pouštěl stejnou část skladby, aby byly podmínky vyrovnané. Rychlost rozpoznávání závisela většinou na tom, jestli šlo o refrén nebo jinou část skladby. Rozpoznávání nikdy netrvalo déle než 15 sekund. Shazam měl průměrný čas osm sekund, SoundHound o dvě sekundy horší.
Vítězem bychom tak mohli prohlásit Shazam, aplikace ale umějí mnohem více než jen poznat hudbu a tady to zas lépe vychází pro SoundHound. K písničce dohledá text písně, nabídne videa na Youtube, ukáže náhled obrázku alba a nechybí ani dohledání podobných interpretů. Svoje hledání můžete sdílet na sociálních sítích a nabízí se dokonce koupě skladby z Amazon. Perfektní možností je i pustit si z historie dříve hledané skladby. Můžete tak každému říct, co že to bylo za písničku, kterou jste nemohli dříve odhalit. Aplikace si dokonce troufá na rozpoznání písně, kterou sami zazpíváte, zapískáte atd. Výsledek je ale tristní a nejsem si jistý, jestli je to jen mými mizernými pěveckými kvalitami. Místo rozpoznávání zvuků také můžete zapsat interpreta, o kterém vás zajímají podrobnosti.
Spoustu toho ovšem umí i Shazam. Nechybí sdílení, Youtube, podívat se můžete na recenze alba, ze kterého písnička pochází a nabízí se náhled celé diskografie. Pro propojení s Facebookem zjistíte, co hledali vaši přátelé, nechybí ani přehled nejhledanějších skladeb.
Zásadní chybu neuděláte ani s jednou aplikací. Shazam je rychlejší, SoundHound komplexnější.
Cena: Shazam – 91,69 Kč, SoundHound – 100,27 Kč
Freeware varianta: ano
Operační systém: Shazam i SoundHound – liší se podle zařízení;
Odkaz na stažení: Shazam, SoundHound