Hranatě elegantní telefon přišel se skvělým fotoaparátem a spoustou zajímavých funkcí. První zástupce modelové řady fotomobilů Cyber-shot zaujal moderním designem a kvalitním QVGA displejem. Vzpomínejte s námi na mobilní bombu roku 2006!
Sony Ericsson K800i se v polovině roku 2006 ukázal jako nástupce populárního modelu K750i. Za nějakých 12 000 Kč jsme si koupili vskutku zajímavý telefon, který si ihned vydobyl pověst spolehlivého pracanta s parádním 3Mpx fotoaparátem. Na tento telefon se nedá jen tak zapomenout.
Konstrukce
Na první pohled si K800i získal sympatie tmavým designem těla se stříbrnými linkami, kromě černé barvy se dal sehnat i ve stříbrné a hnědé. Hranatější tvary vůbec nebyly na škodu, vše ladilo dohromady s hi-tech vzhledem dalších doplňků (tohle se líbilo určitě více pánům než dámám… ). Ať už je řeč o drobných tlačítcích nad displejem pro vstup do galerie či obsluze fotoaparátu, stříbrné mřížce reproduktoru, lesklých funkčních klávesách a joysticku. Nad displejem jsme koukali do kamery pro 3G videohovory.
Ohledně klávesnice jsme trochu nadávali na drobná tlačítka „menu činností“ a prohlížeče, s takovým řešením však Sony Ericsson operoval nadále. Levý bok kromě zapuštěného tlačítka přehrávače/FM rádia obsahoval krytku slotu paměťových karet Memory Stick Micro (M2). Kartu výrobce už nepřibalil, mobil si tak musel vystačit s 70MB vnitřní pamětí a na kartu se našetřilo. Dominantním prvkem telefonu byla nepochybně zadní strana, tam se vyjímala masivní aktivní posuvná krytka fotoaparátu. Mobil kvůli ní nemohl ležet rovně na podložce, vždy byl nakřivo, krytka se tak časem poškrábala.
Pod ní nechybělo tradiční zrcátko pro autoportréty a hlavně oko 3Mpx snímače s autofokusem! Nad krytkou pak sídlil výkonný xenonový blesk. Telefon se dobíjel Fast-portem na spodní straně, tamtéž se připojovala sluchátka, o 3,5mm jacku jsme si mohli nechat zdát. Špuntová sluchátka za moc nestála, ale dalo se s nimi telefonovat. Díky sluchátkům se dalo naladit FM rádio a to dokonce s RDS. Telefon se po připojení k počítači hlásil Mass Storage, pro další spojení fungovalo bluetooth a ještě historický infraport.
Funkční výbava
Sony Ericsson K800i se uměl zalíbit QVGA displejem, na pohotovostním displeji se svižně pohybovalo směrovou klávesou. Její směry šly přiřadit oblíbeným aplikacím. K dispozici tu byl multitasking s několika javovými aplikacemi na pozadí, nechyběly profily, animovaná barevná témata. Telefon si poradil s videem 3GP a MPEG-4, ke sledování DivX bylo potřeba je patřičně převést na rozlišení displeje. Hodně jsme si užívali kvalit internetového prohlížeče NetFront s obrazem na šířku. Právě u datových přenosů majitelé K800i zuřili nejvíce, jelikož telefonu chyběla podpora EDGE a v oblastech bez pokrytí 3G (a že jich v roce 2006 nebylo málo) museli surfovat pouze na GPRS. Data se daly využít u nově předinstalované RSS čtečky, která odkazy otevírala v prohlížeči. E-maily obsloužil klient s podporou 5 účtů a automatickým stahováním.
S K800i se telefonovalo bez potíží, v paměti bylo 1 000 pozic pro jména a položky k tomu, telefon samozřejmě uměl MP3, takže vlastní zvonění nebyl problém. Trochu zarazila neschopnost řazení jmen s diakritikou, kdy tato jména (Ďolíček atp.) byla na úplném konci seznamu, nikoliv na správném místě. Ve zprávách jsme ještě zdaleka neviděli záznam v konverzacích, na K800i se psalo dobře, klávesnice vykazovala jistou odezvu s tichým zvukem. V organizaci byl Sony Ericsson také silný, nově se řešilo zadávání událostí, kde se nastavilo opakování a tak se opakovalo týdně, denně, ročně a měsíčně, inovací byla celodenní akce.
Jste fanoušky Sony Ericssonů? Máme pro vás recenze modelů Xperia Active, Xperia Mini, Xperia Pro, Xperia Ray, Xperia Arc S.
Hlavní slovo měl zpravidla u K800i vestavěný fotoaparát. Pravá ruka v pohodě dosáhla na tlačítko spouště, namáčknutí způsobilo doostření, domáčknutí exponovalo, to už dnes nikoho nepřekvapí. Fotky v nejlepším rozlišení ukazovaly 2 048 × 1 536 bodů. Telefon vynikal rychlostí zpracování snímků, takže byla použitelná funkce BestPic, kdy se ze série 9 fotek vybral ten nejlepší záběr. Kromě toho tu byla nabídka vyvážení bílé, zaostření na nekonečno či makro, měřila se expozice. Fotky zaujaly hloubkou ostrosti, mobil obsahoval i červené světlo pro přisvícení ve tmě, pak vše přesvítil silný xenonový záblesk. Pro úpravu fotek posloužila třeba aplikace FaceWarp s deformacemi portrétů. U fotoaparátu určitě zamrzelo, že kvalita videa zůstala na 144 × 176 bodů, takže nekvalitní video se ani nepromítlo přes celý displej.
Pro a proti
Sony Ericsson K800i v nabídce výrobce naplnil model K790i, který měl GPRS i EDGE, ovšem přišel o 3G sítě. Po shrnutí nedostatků si K800i i tak stála hodně dobře. Majitelé se museli spokojit s absencí EDGE, někomu vadila krytka, která se otevírala při vyjmutí z kapsy; přidejme mizerné video a třeba chybějící paměťovku. Proti tomu stála zajímavá hranatá konstrukce s displejem s jemným obrazem, špičkový fotoaparát s xenonovým bleskem, RSS čtečka, FM rádio s RDS, internetový prohlížeč, inovace v kalendáři. Jak vzpomínáte na K800i vy? Byl vaším mobilním snem nebo jste jej používali? Podělte se o zážitky v komentářích!
Technické parametry a funkce Sony Ericssonu K800i
- Rozměry a hmotnost: 105 × 47 × 22 mm, 115 g
- Operační systém: bez systému, multitasking, pohotovostní režim, 1 000 pozic pro kontakty, sdílená paměť na SMS
- Displej: 2,1 palců (31 × 42 mm), TFT LCD, 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
- Datové přenosy: GPRS, 3G, Fast-port, USB, bluetooth, infraport
- Procesor a paměť: 70 MB ROM, paměťové karty M2
- Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník
- Multimédia: 3Mpx fotoaparát s autofokusem, xenonový blesk, přehrávání 3GP, MPEG-4
- Baterie: 950 mAh Li-Pol
- GPS: ne