Štíhlé linie, špičkový displej a svižný hardware. Vlajková loď je současně velmi dobrým fotografem, ovšem odpustit se nedá přehřívání při používání.
Sony Xperia 1 IV se prodává v bílé, černé a fialové barvě ve variantě 12 GB RAM a 256 GB vnitřní pamětí. Za cenu 34 990 Kč dostanete minimalistickou krabičku z recyklovaného papíru, kde není kromě mobilu zhola nic. Ani sluchátka, ani kryt, a hlavně ani nabíječka. Telefon podporuje 30W nabíjení, takže pokud přecházíte z levnějšího stroje bez podpory rychlonabíjení a máte tak jen „pomalou“ nabíječku, rovnou si nabíječku kupte, je to cca 500 Kč navíc.
Pro Sony je tento model aktuální vlajkovou lodí a tak do ní vložil všechny nejlepší prvky výbavy, které má. Opět opakuje hranatější voděodolný design, odolnost IP65 je hodně dobrou zprávou. Tenké tělo má jen asi 8 mm, přesné rozměry jsou 165 × 71 × 8,2 mm a s hmotností pod 190 g jde o stylovou záležitost, která se v ruce zabydlí bez potíží. Pevný rámeček si notuje s odolným sklem Gorilla Glass Victrus, vzadu s matným povrchem, který chytá otisky, bohužel.
Vepředu se vešly prakticky umístěné sterereproduktory nad a pod displejem, při sledování videí a hraní her je tak prsty nezakryjete. Dále je vepředu praktická notifikační LED, poblikává na nové události, svítí při nabíjení. OLED displej s velikostí 6,5 palců reaguje svižně na doteky, s minimálním jasem ušetříte hodně energie, obraz není skoro vidět. Maximální jas zase celkem slušně zvládá letní slunce. Čtečku otisků v displeji nenajdeme, ta je součástí zapínacího tlačítka/zámku, reakce jsou většinou spolehlivé, ale dost často otisk nepozná a je nutné použít třeba nastavené gesto. Raději bych měl čtečku v displeji. Sony podporuje 120Hz frekvenci, nebo se dá přepnout na 60 Hz, nic mezi tím. Hodit se určitě bude možnost zapnutí Always on funkce, telefon tak nemusíte brát do ruky a pohledem vidíte, co vám uniklo.
V kovovém rámečku po obvodu najdete vpravo ještě dvojtlačítko hlasitosti a samozřejmě spoušť fotoaparátu, na tu Sony nezapomíná. Dá se tak třeba fotit pod vodou a hodí se pro rychlé focení se spolehlivým držením mobilu v prstech. Nahoře dost lidí potěší 3,5mm jack na sluchátka, dole zbývá USB-C pro dokoupenou nabíječku. Slot nanoSIM se vysouvá nehtem, nechybí gumové těsnění proti vodě a prachu. Druhý slot se dá použít také na microSD, pokud by snad někdo zatoužil po více místu.
V tenkém těle je 5 000mAh baterie, což je dobrá hodnota, ohledně výdrže jde určitě o více jak jednodenní telefon. Nabíjení podporuje max. 30 W, využít se dá i Qi bezdrátové nabíjení a současně mobil umí být powerbankou a nabít reverzně třeba sluchátka. Rychlost nabíjení není nijak oslnivá, 30 W dnes nikoho nepřekvapí, lepší by bylo 60 W a více, aby to trvalo třeba něco málo přes hodinu. Takto si počkáte nebo lépe, nabíjejte přes noc.
Android 12 pohání kvalitní procesor Snapdragon 8 Gen 1 s 12 GB RAM, což zaručuje svižné reakce bez pochybování. Ovšem právě dost překvapí, že stačí třeba mobil používat chvíl na surfování, sledování Youtube videí, nebo focení a rázem v ruce držíte horkou placku, která vám skoro popálí prsty. Telefon se hřeje i při využití Android Auto, navigace apod. Pak vás ještě varuje hláška o omezeném výkonu z důvody vysoké teploty a máte po náladě. Během testování jsem dokonce zahlédl hlášku o chybě v UI telefonu s možností restartu aplikace, někdy mobil doslova zhasne a pouze poslepu jsem s pomocí zapínacího tlačítko ho musel opět spustit… Tohle by se u vlajkové lodi za 35 tisíc stávat nemělo.
Pokud se s podobnými potížemi srovnáte, můžete se pustit do focení. Čeká tu sestava zadního fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,7) + 12 Mpx (f/2,3) + 12 Mpx (f/2,2), podporuje 4K videa. Milovníci vlastních nastavení si užijí prostředí fotoaplikace Photo Pro a videoaplikace výrobce (Cinema Pro a Video Pro) s hromadou nastavení. Při spuštění vás nesmí zaskočit hláška, že se o mobil můžete při používání popálit! U focení se mi líbí otočné ovladače známé z fotoaparátů, pokud nevyhovuje režim Auto, posunete se jednoduše dále. Hlavní a širokoúhlé focení je dobrou podívanou, při využití zoomu a maximálního hybridního už kvalita klesá.
Závěr
Sony Xperia 1 IV má být prvotřídní model výrobce, ale není tomu tak. DEsign na jedničku, displej a výkon také, ovšem to zmíněné přehřívání mu nelze odpustit.
Fotogalerie Sony Xperia 1 IV
hlavní snímač
širokoúhlý
zoom 3,5x
zoom 5x
zoom hybridní 15,6x
Sony Xperia 1 IV – 4K video
Sony Xperia 1 IV – 1080p video