T-Mobile ukončil technický pilot sítě pro internet věcí. Dopadl úspěšně, proto se rozhodl do půlky roku 2016 pokrýt touto zbrusu novou sítí celou Českou republiku.
T-Mobile dnes provozuje několik mobilních sítí. Kromě klasického GSM (s doplňky pro GPRS a EDGE) také síť třetí generace UMTS (včetně nejrůznějších HSDPA, HSUPA? HSPA atd.) a nově budovanou síť LTE. K této trojici teď přidá síť novou, která se zatím označuje jako SIGFOX. Ta není určena pro telefonování ani datové přenosy, ale pouze pro komunikaci strojů mezi sebou, tzv. Internet věcí.
Síť funguje ve frekvenčním pásmu 868 MHz, které je tzv. bezlicenční, takže k jeho využití nepotřebujete žádná zvláštní povolení ČTÚ (podobně bezlicenční je např. pásmo pro Wi-Fi). Je projektována jako jednosměrná, tedy různá zařízení do ní budou odesílat krátké informace, ale nebudou na oplátku žádné přijímat. Informace to musí být krátké, bez nároků na rychlost přenosu.
Díky tomu je vybudování takové sítě relativně levní, k pokrytí republiky stačí cca 350 přijímačů. Také vysílače vydrží dlouhou dobu, hovoří se o několika letech na jedno nabití. Aplikace jsou přitom nejrůznější, představte si třeba vodoměry či elektroměry, které jednou denně odešlou do sítě informace o svém evidenčním číslu a aktuálně natočeném stavu.
Mezi další aplikace může patřit třeba sledování nákladových kontejnerů nebo vozidel všeho druhu. Malá krabička obsahující SIGFOX vysílač se připevní ke sledovanému objektu a bez vysokých energetických či finančních nároků může odesílat informace o aktuální poloze následujících 5-10 let.
Cena krabičky záleží samozřejmě na tom, zda je vyvíjena na zakázku, nebo se jedná o hotové řešení, může klidně klesnout někam ke stokoruně. Na podobné úrovni se prý budou pohybovat roční náklady, které si naúčtuje operátor za využívání jeho sítě.
Zatím jsme ale na samém začátku. T-Mobile má čtyři pokusné přijímače, dalších 346 jich musí postavit. Očekává ale, že v příštích pěti letech výrazně vzroste počet zařízení připojených k datovým sítím všeho druhu (asi bych tomu neříkal přímo internet) na 200 miliard. Pro srovnání, dnes jsme někde na 15 miliardách. Tak uvidíme, jestli budeme mít doma k „internetu“ připojenou pračku, ledničku i rychlovarnou konvici.