Teenageři střídají mobily jako ponožky [výzkum]

Sazka mobil si nechal udělat průzkum mezi teenagery, aby zjistil, jakým způsobem používají mobilní telefon. Zajímá vás třeba, kdy děti dostávají první mobil?

Podle průzkumu, který probíhal mezi lidmi mladšími devatenácti let, je to nejčastěji mezi osmým a desátým rokem života. Po dvanáctém roce už má mobil 90 % dětí, naopak před osmým rokem jen necelých 8 %.

Pouze 1 % zkoumaných teenagerů využívalo v době dotazování stále svůj první telefon. Pouhá 4 % dotazovaných mají teprve druhý model mobilního telefonu, 22 % třetí, 34 % čtvrtý a celých 38 % již za život vyzkoušelo 5 a více různých modelů telefonu.

Velmi se liší doba, kterou svému mobilnímu miláčkovi jednotliví mládežníci věnují. Skoro čtvrtina (23 %) to ani nedokáže spočítat. Přibližně třetina se vejde do hodiny denně (39 %, abychom byli přesní), asi pětina teenagerů drží mobil v ruce jednu až tři hodiny denně (20 %) a zbylých 18 % se přiznalo k více než třem hodinám mobilování denně. Pouze čtvrtina teenagerů odkládá mobil aspoň na romantickém rande nebo v průběhu školní výuky.

Samozřejmě celou dobu netelefonují, 95 % teenagerů používá textové zprávy, 39 % dokonce radši píše esemesky, než by použili nějakého messengera. Naopak 55 % dotázaných raději zavolá, než by složitě něco vypisovali, proto je taky volání zmiňováno jako druhá nejčastěji používaná funkce (94 %).

Samozřejmě, mobil je dnes především multimediální zařízení, což si teenageři dobře uvědomují. V rychlém sledu proto následují přehrávání hudby (88 %), fotoaparát/video (85 %), internet (85 %), aplikace (81 %), sociální sítě (72 %), hry (70 %) a e-mail (64 %). Skoro polovina (41 %) respondentů se už přes mobil dokázalo s někým rozejít.

Rozdělení na paušály a předplacenky je kupodivu takřka rovnoměrné – 53 % paušál, 43 % předplacenka, 4 % to i to. Takřka tři čtvrtiny (70 %) si mobil hradí kompletně z vlastní kapsy, dalších 7 % se na útratách podílí aspoň částečně.