V cenících operátorů i našich článcích se často setkáte s odkazy na nejrůznější datové technologie. Jen namátkou jmenujme zkratky HSDPA, WCDMA, HSPA+ nebo LTE. Následující článek vám pomůže, abyste se ve všech datových technologiích skvěle orientovali.
Vylepšená druhá generace
Pokud pomineme vytáčené spojení CSD nebo jeho zrychlenou verzi HSCSD, pak je asi nejstarší aktuálně používanou mobilní datovou technologií GPRS (General Packet Radio Service). Funguje na principu paketových přenosů, na rozdíl od CSD tedy neplatíte za dobu připojení ale za množství přenesených dat, i když nejrůznější denní či měsíční balíčky operátorů už toto pravidlo dost nabouraly. Maximální přenosová rychlost se udává v tzv. timeslotech, přičemž na jeden timeslot připadá v ideálním případě až 20 kb/s. Podle podporovaných tříd GPRS tak můžete přenášet až 80 kb/s při použití třídy podporující 4 timesloty pro download a 1 pro upload.
Vylepšením GPRS za použití jiné kódovací technologie došlo k zavedení technologie EDGE (Enhanced Data Rates for Global Evolution), někdy též nazývané EGPRS. Princip činnosti je stejný a rozdíl většinou nepoznáte, jelikož váš telefon automaticky zvolí EDGE kdykoliv je dostupná, což je v podstatě všude. Maximální přenosová rychlost se zvýšila na 236,8 kb/s.
Obě popsané technologie byly naroubovány na zastaralé GSM, aby zlepšily jeho mizerné datové schopnosti. Síť GSM s implementovaným GPRS se někdy označuje jako síť dvouapůlté generace (2,5G). Pokud je přítomno i EDGE (což je dnes prakticky všude), povyšuje se síť na 2,75G. Samotné GSM je přitom čisté 2G.
Uváděné rychlosti jsou samozřejmě maximální teoreticky dosažitelné, v praxi jich takřka nikdy nedosáhnete. Odečtěte cca 20-30 % podle toho, jak kvalitní máte signál, jak je zrovna vytížená síť apod.
První pokusy s 3G
Jedním z hlavních lákadel sítí třetí generace je možnost videohovorů (používá je dnes vůbec někdo?) a rychlé datové přenosy. Za tímto účelem operátoři instalují sítě založené na standardu WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) známé pod komerčním názvem UMTS (Universal Mobile Telecommunication Systém) nebo také 3G, sítě třetí generace.
V základním nastavení umí sítě třetí generace přenášet data rychlostmi až 384 kb/s, opět jde o maximálně dosažitelnou teoretickou rychlost. Ve srovnání s EDGE je to zrychlení přibližně o třetinu, což je samozřejmě citelné, ale my uživatelé chceme podstatně více.
Proto přišli vývojáři se zrychlovacím doplňkem HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access) povyšujícím 3G síť na verzi 3,5G. Díky HSDPA můžete stahovat data do mobilu rychlostí až 1,8-14,0 Mb/s, což, jak sami uznáte, už je podstatně příjemnější. Návrh HSDPA pochází z dob, kdy uživatelé většinou podstatně více dat z internetu stahovali, než do něj nahrávali.
Tento předpoklad ale jednou provždy zrušil nástup sociálních sítí a různých služeb pro sdílení fotek a videí. Proto vývojáři přispěchali s dalším doplňkem nazvaným HSUPA (a souvisejícím povýšením sítí do kategorie 3,75G). HSUPA umí, jak už jeho anglický název High-Speed Uplink Packet Access napovídá, zrychlit nahrávání dat z mobilu směrem do internetu, a to až na rychlost 5,76 Mb/s.
Spojením HSDPA a HSUPA v jedné síti pak vzniká zkratka HSPA, High-Speed Packet Access, zvyšující rychlost na zmíněné hodnoty v obou směrech současně.
Ani tam se ale zatím vývoj nezastavil. Dalším vylepšením je před pár lety ještě neuvěřitelná technologie HSPA+ zvyšující maximální rychlost pro stahování na 84 Mb/s a pro nahrávání na 22 Mb/s. Právě tuto technologii ve své síti masivně spouští T-Mobile a v nejrychlejší variantě intenzivně testuje Vodafone.
Přijde nová generace
V současné době se hodně hovoří o nasazení sítí LTE (Long Term Evolution), které by měly přinést ještě rychlejší datové přenosy, což sice využije jen malý zlomek lidí, ale bůhvíproč je to považováno za nezbytné.
Maximální přenosové rychlosti, které současná verze LTE nabízí, jsou 300 Mb/s pro stahování z internetu do mobilu a 50 Mb/s pro směr opačný. Takové rychlosti už bez problémů dostačují pro streamování HD videí a jiné datově náročné aplikace. Překonávají většinu rychlostí domácích kabelových internetů.
V praxi samozřejmě bude rychlost podstatně nižší, i tak je ale oproti všem verzím 3G patrný značný pokrok. Kromě zrychlení datových přenosů snad LTE konečně přinese sjednocení mobilních standardů v celém světě, takže budete moci stejným telefonem volat v Americe, Evropě či Asii.
Zajímavý je následující obrázek pocházející z Wikipedie, který ukazuje stav budování sítí LTE v lednu 2012. Červeně jsou označeny země, které už LTE sítě bez problémů provozují. Světle modré jsou země (Česko nevyjímaje), které LTE zatím jen testují. Tmavě modrá pak označuje státy, které budování LTE už reálně plánují.